کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
وقتی که تنها چشمه روی زمین چشم من است ،لازم است که این چشمه همیشه خیس بماند. ...

جزئیات بیشتر...
شورم را
من سازم : بندی آواز . برگیرم ، بنوازم‌. برتارم زخمه «لا» می زن ،...

جزئیات بیشتر...


بروکلی

« 4881 بازدید »


تصویر
شرح: باورتان می شود که استفاده آدمها از کلم بروکلی بیش از 2000 سال قدمت داشته باشد؟ نام بروکلی از کلمه لاتین brachium گرفته شده که در زبان لاتین به معنای شاخه است. این سبزی که از نظر غذایی دارای خواص شناخته شده ضد سرطانی است.
تنوع:

بروکلی در ابتدا در ایالت کالابریا در ایتالیا رشد کرد ونام کالابریز به آن داده شد.امروزه تنوع بسیاری در بروکلیها موجود است. در آمریکا نوعی از بروکلی سبز ایتالیایی یا جوانه های متنوع متداول است.ساقه های سبز با نوک و دسته های چتری شکل وگلچه های سبزو ارغوانی سبز رنگ هستند.

آیا می دانستید :

که در 25 سال اخیر مصرف بروکلی بیش از 940% افزایش یافته است.بروکلی منبع خوبی از ویتامین های A,C ، پتاسیم ،فولاسین (فولیک اسید) ، آهن وفیبر است. میزان کلسیم موجود در هر اونس بروکلی با یک اونس شیر برابر است و بروکلی حاوی چند ماده شیمیائی مهم با منشاء گیاهی است از قبیل بتاکاروتن ، ایندول ها و ایزوتیوسیانت ها می باشد . موادشیمیائی با منشاء گیاهی از تشکیل کارسینوژن ها ( مواد ایجاد کننده سرطان ) جلوگیری می کنند. این مواد رسیدن کارسینوژن ها به سلولهای هدف را نیز متوقف می کنند و به تقویت آنزیمهائی که باعث مسمومیت زدائی از مواد سرطان زا می گردند کمک می کنند.بنابراین دفعه دیگر که غذا صرف می کنید بروکلی در برنامه غذائی شما قرار خواهد داشت. به خاطر بسپارید که این ماده واقعاً برای شما مفید است.

چگونه بروکلی تازه را انتخاب کنید :

شاخه هایی که سبز تیره هستند را انتخاب کنید .رنگ خوب نشان دهنده مواد مغذی عالی می با شد گلچه ها سبز تیره ، مایل به ارغوانی یا سبز آبی فام هستند که حاوی میزان زیادتری بتا کاروتن و ویتامین C نسبت به کمرنگ تر یا زرد فام آن هستند.خوشه با ساقه های سفت را انتخاب کنید ساقه هایی که خمیده یا لاستیکی به نظر می رسند کیفیت ضعیفی دارند. از خوردن بروکلی گلدار ، بدون رنگ ، یا خیس خورده وغنچه های خشن با ساقه های سخت پرهیز کنید.

نگهداری بروکلی :

بروکلی را نشسته ذخیره ودر کیسه پلاستیک خشکی در کشوی یخچال نگهداری کنید.بهترین زمان استفاده آن 1 تا 2 روز بعداز خرید است.

تازه مقابل یخ زده :

بسته های بروکلی یخ زده حاوی مواد غذایی متفاوتی نسبت به تازه آن هستند. گلچه ها یا جوانه های گل از لحاظ بتا کاروتن غنی تر از ساقه ها هستند. برای نمونه بیشترین ساقه های بروکلی را قبل از بسته بندی قطع می کنند وممکن است که گلچه های یخ زده حاوی 35% از بتاکاروتن باشند تا وزن بروکلی های تازه . قسمت پایپنی بروکلی یخ زده نسبت به تازه آن دو برابرسدیم دارند (تقریباً بیش از68 میلیگرم درهر اونس)

نصف کلسیم , مقدارکمتری آهن ,تیامین ,ریبوفلاوین , و ویتامین C را دارا می باشد.

آماده کردن وپختن:

بهترین راه پختن بروکلی بخارپز ، یا پختن در اجاق مایکروویو، یا روش دیگر پخت سریع باکمی آب یادر آب گوشت است.این روشها بهتر از جوشاندن هستند. سبزیجات که حاوی مواد معدنی وویتامینها هستند وقتی در آب پخته وجوشیده می شوند میزانی از آن مواد از دست خواهد رفت .بروکلی های پخته شده باید ترد باشند چنانکه چاقو در آن فرورود وترد و سبز روشن باقی بمانند.

خوردن گلچه ها به عنوان یک غذای مختصر استفاده می شود . باخوردن بروکلی به کاهش چربی خود کمک کنید.یا که آنهارا در سالادهای مورد علاقه تان بگنجانید..به افزودن دو نوع سبزی به فهرست شامتان فکر کنیدکه حاوی بروکلی یا دیگر سبزیجات مانندکلم وگل کلم و خردل با شد آنها را درهفته چندین بار بگنجانید.

منبع:

http://www.foodreference.com/html/artbroccoli.html


تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو