کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
وقتی هوا خیس می شود دلم بهانه ی تو را می گیرد و گونه هایم ؛ بوی خاک باران زده می دهند...

جزئیات بیشتر...
5.اسرارهفت چاکرا(چاکرای پنجم)
روح عشق شنبه, ‏1391/04/24 ‏10:54:09 کالبد پنجم :تفاوت...

جزئیات بیشتر...


بی رگ ولی پر سود
« 4364 بازدید »


تصویر
شرح: خیلی ها عقیده دارند بی رگ است ، اما شما به سختی می توانید کسی را پیدا کنید که سیب زمینی دوست نداشته باشد. اکثریت بچه های جهان، سبزیجات دوست ندارند ولی در عوض همه آنها سیب زمینی را دوست دارند . این جادوی سیب زمینی است .

چیزی که اکثر مردم به عنوان سیب زمینی می شناسند ریشه غده ای شکل گیاهی است که نام علمی سولانوم توبرویوم را یدک می کشد. سیب زمینی که در رژیم غذایی ملتهای مختلف جهان جایگاه ویژه ای دارد ، دارای خواص تغذیه ای ارزشمندی است.


افزایش وزن :

سیب زمینی توده کوچکی از کربو هیدرات و مقدار زیادی پروتئین است که یک رژیم ایده آل برای افراد لاغر و ضعیفی است که از افزایش وزن خود مأیوسند. به علاوه دارای مقادیر زیادی ویتامین های B و C نیز هست که در هضم و جذب کربوهیدراتها نقش اساسی دارند.


هضم آسان:

از آنجایی که سیب زمینی به طرز عمده ای حاوی کربو هیدرات است به هضم آسان و به گوارش کمک می کند . این خواص یک رژیم خوب را برای بیماران ، کودکان و افرادی که غذای سخت را نمی توانند هضم کنند اما نیازبه انرژِ ی دارند مناسب می سازد . اما باید به خاطر داشت که به طور مرتب خوردن مقدار زیاد سیب زمینی ممکن است سرانجام باعث افزایش اسیدیته خون شود . سیب زمینی همچنین حاوی میزان چشمگیری فیبر یا خوراک فیبری است ( خوراکی که حداقل 18درصد فیبر داشته باشد ) که در سیب زمینی سرد و خام بیشتر ازسیب زمینی جوشانده و داغ یافت می شود .


کاهش تورم و التهاب:

سیب زمینی در کاهش التهابات داخلی و خارجی بسیِار مؤثر است . از آنجایی که سیب زمینی نرم است به آسانی هضم می شود. دارای مقادیر زیادی ویتامین C بوده و آنتی اکسیدان بسیار خوبی نیز هست که التهابات را جبران می کند . همچنین به دلیل دارا بودن مقادیر زیاد پتاسیم و ویتامین 6B آماس روده و دستگاه گوارش را التیام می بخشد . سیب زمینی رژیم بسیار مناسب برای افرادی است که زخمهای دهانی دارند . سیب زمینی های خام می تواند برای رفع التهاب خارجی ، سوختگی ها و غیره به کاررود .

مراقبت از پوست :

ویتامین C و B کمپلکس و مواد معدنی مانند پتاسیم ، منیزیوم ، فسفر و روی برای پوست مناسب هستند .

علاوه بر این تفاله ای که از سیب زمینی خام خرد شده به دست می آید ، وقتی با عسل مخلوط شود می تواند به عنوان خمیر آرایشی بر روی پوست و صورت به کار رود .این ترکیب حتی جوش و خالهای روی پوست را نیز درمان می کند . علاوه بر این تفاله خام سیب زمینی برای التیام سوختگی ها نیز به کار می رود . سیب زمینی رنده شده ، حتی عصاره آن ماده بسیار خوبی برای نرم و تمیز کردن پوست مخصوصاً اطراف آرنج و پشت دستهاست.اثر بر بیماری ها :


اسکوربوت :

ویتامین C موجود در سیب زمینی ازبیماری اسکوریوت که ناشی از کمبود ویتامین C است جلوگیری می کند این بیماری با شکاف گوشه لب ، لثه های اسفنجی وخونریزی ، تکرار عفونتهای ویروسی مانند سرما خوردگی و غیره مشخص می شود .


روماتیسم :

اثر سیب زمینی بر روماتیسم دو جنبه دارد . یکی اینکه ویتامین ها ، کلسیم ، منیزیوم موجود در سیب زمینی به کاهش التهابات ناشی از روماتیسم تسکین می دهد. دیگر اینکه عصاره بدست آمده از جوشاندن سیب زمینی موجب تسکین دردهای رماتیسمی می شود. اما از طرفی به دلیل اینکه سیب زمینی باعث افزایش وزن بدن می شود ، مصرف آن برای افراد مبتلا به رماتیسم چندان توصیه نمی شود.


فشار خون بالا :

فشار خون بالا معلول دلایل متعددی است شامل دیابتها ، تنشها ، سوءهاضمه ، ماهیت غذا که همه به طرز متفاوتی درمان می شوند . سیب زمینی به دلیل میزان بالای ویتامینهای B وC فشار خون بالای ناشی از تنش ، سوء هاضمه را رفع می کند . اما اگر فشار خون ناشی از دیابت است از خوردن سیب زمینی باید اجتناب کرد. فیبر موجود در سیب زمینی به کاهش کلسترول کمک می کند ، عملکرد انسولین بدن را بهبود می بخشد ، که این نیزخود به کاهش فشار خون کمک می کند چون که یک ارتباط مستقیم بین سطح فشار خون و سطح گلوکزدر خون و انسولینی که سطح گلوکز را تنظیم می کند وجود دارد .


کار مغز :

وظیفه صحیح مغز تاحد زیادی به سطح گلوکز ، تأمین اکسیژن ، برخی از اجزاء ویتامینهای B کمپلکس و بعضی هورمونها ، اسید آمینه ، و اسیدهای چرب مانند اسید چرب امگا 3 بستگی دارد. تدارک خوراک سیب زمینی تقریباً برطرف کننده همه نیازهای فوق الذکر است .سیب زمینی سرشار از کربو هیدرات است و به همین دلیل موجب تامین سطح مناسبی از گلوکز خون خواهد شد. که در نتیجه مانع از خستگی مغز شده و آن را را فعال و هوشیار نگاه می دارد .

هموگلوبین خون وظیفه رساندن اکسیژن به مغز را بر عهده دارد و همانطور که می دانیم آهن نقش اساسی در ساختار هموگلوبین خون بازی می کند. سیب زمینی دارای آهن زیادی است و به همین دلیل نقش موثری در ساخت هموگلوبین و اکسژن رسانی به مغز ایفا می کند.

سیب زمینی سرشار از ویتامین 6B ، ویتامین B کمپلکس و به علاوه حاوی عناصر مهمی مانند فسفر و روی است که برای مغز بسیار مناسب هستند.


بیماری های قلبی :

صرف نظر از ویتامین های( B کمپلکس ، C ) مواد معدنی و فیبر سیب زمینی حاوی مواد مطمئنی که ( لوتئین و زئاکسانتین ) که جزء خانواده کارتنوئیدها هستند می باشد . آنچه که برای قلب و دیگر اندامهای داخلی مفید است، اما از آن جایی که افزایش سطح گلوکز در خون و خوردن بیش از حد این مواد احتمالاً باعث چاقی شده و فشار زیاد برقلب وارد می شود پس سیب زمینی برای افراد چاق و اشخاص مبتلا به دیابت توصیه نمی شود .


سنگ کلیه :

سیب زمینی سرشار از آهن و کلسیم است که ازاین لحاظ غذای مناسبی برای این منظور به نظر نمی رسد . اما سیب زمینی غنی ازمنیزیم نیز هست که مانع تجمع یا رسوب کلسیم ( آهکی شدن ) در کلیه و دیگر بافتهاست ، در نتیجه در درمان سنگ کلیه می تواند مفید هم باشد.


اسهال :

برای کسانی که ازاسهال رنج می برند سیب زمینی ، غذایی سرشار از انرژی است ، چون هضم سیب زمینی بسیار آسان است و به علاوه حاوی فیبر کمی است . اما از طرفی خوردن زیاد سیب زمینی ممکن است به دلیل نشاسته بالای ( سیب زمینی ) باعث اسهال شود .


دیگر مزایا :

عصاره سیب زمینی ( آب سیب زمینی ) درمان برای سوختگی ، کوبیدگی ، رگ به رگ شدن ، مشکلات پوستی ، اثر مسکن (در مورد درد ) ، سرطان پروستات و رحم و رشد تخمدانها و درمان تومور مناسب است .


احتیاط ها

ریشه و برگ سیب زمینی های سبز سمی است ، از انجایی که حاوی آلکولوئید مانند سولانین و چاکونین و آرسنیک که ثابت شده زیاد از حد خوردن آن کشنده است .

سیب زمینی از نظر اندیس گلیسمیک دارای درجه ( بیش از 80 ) است .

افراد چاق ، اشخاص دیابتی و آنهایی که می خواهند وزن خود را کاهش دهند باید از خوردن سیب زمینی اجتناب ورزند . یا از سیب زمینی پخته به جای سیب زمینی سرخ کرده استفاده نمایند.


برگردان و تدوین : پردیس کسرائی

منبع: http://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/health-benefits-of-potato.html


تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو