کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
... نمی دانم اکنون که حادثه معنای تقدیر به خود گرفته دیگر به اتهام زمان ایمان آورده...

جزئیات بیشتر...
سخنرانی استیو جابز مدیرعامل و موسس اپل، پیکسار و ...
چند وقت پیش یک سخنرانی واقعا جالب از استیو جابز، مدیرعامل و موسس اپل...

جزئیات بیشتر...


چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟
« 3124 بازدید »

شرح: در دنیای صنعتی امروز،زنان هنوز هم 5 الی 10 سال بیشتر از مردان عمر می کنند. در میان افرادی که بیش از 100 سال عمر کرده اند، 85 درصد آنها زن هستند.

یکی از دلایل تاخیر در بروز بیماری قلبی عروقی این می تواند باشد که زنان نسبتاً دارای کمبود آهن بیشتری در مقایسه با مردان هستند. بخصوص زنان جوان که در اواخر نوجوانی و اوایل دهه بیست سالگی بسر میبرند و دلیل آن نیز قاعدگی در آنهاست. آهن نقش بسیار مهمی در واکنشهای سلولهای ما که تولید رادیکالهای خطرناک آزاد می کنند ، دارد و با اثر گذاشتن بر قشای سلولها و DNA باعث پوسیده شدن سلول می شود.

در حقیقت، در رژیم های غذایی ما گوشت قرمز مهم ترین منبع آهن است، و کمبود آهن احتمالاً دلیل عمده ایست که گیاهخوار بودن برای شما سالم تر است.

از دیگر دلایل ممکن در رابطه با عمر طولانی‌تر زنان این است که آنها دو کروموزوم X و مردان یکی دارند. (مردان یک Xو Y دارند. وقتی سلولها به سمت پیری و آسیب دیدن می روند، آنها یم انتخاب در رابطه با ژن ها دارند یعنی یا کروموزوم ایکس یا دیگری. اینطور تصور کنید: شما توده ای سلول دارید. همه با هم در حال پیر شدن هستند، در بعضی سلولها ژن ها بروی کروموزوم ایکس فعالند.

در سلولهای دیگر تصادفاً همان گروه از ژن ها با تنوع متفاوتی، روی کروموزوم ایکس دیگر فعالند. فراموش نکنید، که همه ما ژنهای یکسانی داریم. دلیل تفاوت ما با هم، وجود گونه های بسیار متفاوت از ژن هاست مانند رنگهای مختلف از یک ماشین. حالا اگر یک گروه از گونه ها قابلیت بقا نسبت به بقیه، برای سلولها داشته باشد، باقی خواهد ماند اما دیگر گونه ها از بین خواهند رفت. و سلولهای مفیدی با کروموزوم ایکس باقی خواهند ماند. پس در زنان سلولها می توانند تا حدی توسط ژن های کروموزوم ایکس دوم محافظت شوند. مردان از چنین نعمتی بی بهره اند و این انتخاب را نخواهند داشت.

البته دلایل چنین تاثیر بزرگی واضح نیست. مردانی دیده شده اند که در طول عمر با سیگار و مشروب صدمات بسیار وحشتناکی به خود وارد می کنند اما به سن صد سالگی و بیشتر هم می رسند، البته این اتفاق بسیار نادر است. ممکن است آنها ترکیب درست و بخصوصی از گونه های ژنتیکی که اصطلاحاً "ژن های طولانی کننده عمر" نامیده می شود، داشته باشند.

اما افراد دیگر ممکن است همه کارها را درست انجام دهند ولی فقط تا سن 80 سالگی زنده بمانند. دلیلش می تواند وجود ژن هایی با نام "ژن بیماری" باشد. حالا این ژن می تواند بر روی کروموزوم ایکس باشد، پس زنی که کروموزوم ایکس دارد، این اثر منفی را ختثی خواهد کرد. با تمام اینها راه زیادی برای حل این پازل مانده است.

دلایل دیگری نیز وجود دارد که مردان زودتر از زنان میمیرند. مردان در انتهای دوران نوجوانی و اوایل بیست سالگی دچار پدیده ای به نام طوفان تستسترون می شوند. سطح این هورمونها می تواند بسیار بالا و متغیر باشد و باعث بروز رفتارهای خطرناکی در میان مردان جوان شود. آنها در هنگام رانندگی کمربند خود را نمی بندند، مشروبات الکلی زیادی مصرف می کنند، حالت تهاجمی دارند و غیره. این رفتارها منجر به نرخ بالاتری از مرگ در بین مردان می شود.

دلیل دیگری نیز هست و آن اینکه وقتی یک مرد بزرگسال دچار افسردگی می شود و اقدام به خودکشی می کند احتمال موفقیت او بسیار بیشتر از زنی است که خودکشی می کند و اکثراً نیز با شکست مواجه می شود.

با اینهمه 70 درصد از متوسط امید به زندگی در میان زنان و مردان به عوامل محیطی و رفتار شما در زندگی بستگی دارد و تنها 30 درصد مربوط به ژنتیک است. و این خبر بسیار خوبی است چرا که ما می توانیم کارهای بسیار زیادی انجام دهیم و کاری کنیم تا به آستانه 80 سالگی برسیم.

به طور کلی سه رفتار منفی هست که مردان بیشتر از زنان انجام می دهند. آنها بیشتر سیگار می کشند، آنها بیشتر غذا می خورند و کلسترول شان بالا خواهد رفت. آنها درونگرا هستند و استرس را در خودشان نگه میدارند بجای آنکه آن را آزاد کنند و استرس نقش بسیار مهمی در بیماری های قلبی و عروقی دارد.

harvard.edu
"مجله الکترونیکی فریا" به عنوان لینک منبع

تهیه کننده سند: Pani

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو