کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
دلم که به نگاه تو ماند ، حال و روز لحظه همین است ... مرا ببخش ... زمن مپرس چرا ، چگونه ...

جزئیات بیشتر...
طبابت عجیب
در زمان های قدیم یک دختر از روی اسب می افتد و باسنش (لگنش) از جایش...

جزئیات بیشتر...


دندان و خمیر دندان
« 5911 بازدید »


تصویر
شرح: شستشوی دندان با مسواک و بدون خمیر دندان، کاری بیهوده و گاهی پر خطر به شمار می آید. چرا که کار مسواک به تنهایی فقط انتقال و جا به جایی باکتریها در دهان و در میان دندانها است، درحالی که با افزودن خمیردندان، میزان این جابه جایی به حداقل میرسد و بسیاری از باکتریها و مواد زیان آور از بین خواهند رفت.


شستشو با خمیر دندان به چند دلیل اهمیت دارد :

• ترکیب یک خمیردندان مناسب و مسواک زدن صحیح به پاک شدن جرم دندان کمک میکند. این جرم درواقع یک لایه نازک چسبناک و مضر از باکتریها است که موجب پوسیدگی دندان، بیماریهای لثه شده و در صورت بیتوجهی میتواند به افتادن دندان منجر شود.

• خمیردندان حاوی فلوراید ساختار دندان را در مقابل پوسیدگی مقاوم میکند و با رساندن مواد معدنی لازم، موجب میشود که پوسیدگیهای سطحی و اولیه، قبل از دیده شدن، ترمیم شوند.

• مواد خاص موجود در خمیردندان، سطح دندانها را تمیز و براق کرده و به مرور زمان لکه ها را از بین میبرند.

• خمیر دندان با تمیز کردن فضای دهان، موجب خوشبویی و تازه شدن نفس میشود.

از چه نوع خمیردندانی استفاده کنیم؟
در صورتی که خمیردندان مصرفی شما حاوی فلوراید باشد نام و مارک آن چندان اهمیتی ندارد. این خمیر دندان میتواند به شکل خمیر، ژل یا پودر بوده یا طعم خاصی داشته باشد، مهم این است که به یاد داشته باشیم فلوراید که ماده ای اساسی برای مبارزه با جرم و لکه های روی دندان بوده و در تمیزی و خوشبویی دهان و براق شدن مینای دندان بسیار موثر است، باید در خمیر دندان موجود باشد.

اگر دندانهای شما نسبت به گرما یا سرما بسیار حساس است، از خمیردندانهای مخصوص دندان حساس استفاده کنید.

مواد دهان شویه ای که حاوی جوش شیرین و/یا پراکسید هیدروژن هستند، احساس مطبوعی از تمیزی و تازگی به شما میبخشند و موجب میشوند که فرد استفاده کننده به شستن هرچه بیشتر دندان خود تشویق شود، اما این مواد غیر از شستن کار دیگری انجام نمیدهند ونمیتوانند در مقابل باکتریها و پوسیدگیها از دندان محافظت کنند.

بعضی از افراد به خمیر دندانهای ضد رسوب tartar control علاقه دارند که حاوی پروفسفات است و از به وجود آمدن رسوبات سخت و سنگ مانند بر روی دندان جلوگیری میکند. بعضی از خمیر دندانها دارای مواد سفید کننده هستند که به تدریج موجب از بین رفتن لکه ها میشوند اما این مواد چندان موثر نیستند و هرگز نمیتوانند به اندازه موادی که توسط یک متخصص برای بعضی انواع دندان تجویز میشود، موثر باشند.

خمیردندانهای جدید حاوی مواد آنتی باکتریال مانند Triclosan هستند. این ماده ضد میکرب تا 12 ساعت پس از مسواک کردن فعال است. بسیاری از خمیردندانها دارای سودیوم پیروفسفات sodium pyrophosphate هستند که یکی از رایج ترین مواد ضد جرم به شمار میرود، اما این ماده تنها برای مبارزه با جرم قسمت بالایی مرز لثه کارایی دارد و برای بخش پایینی مرز لثه کاربردی ندارد. جرم موجود در این بخش بسیار خطرناک تر است و میتواند موجب بروز مشکلات جدی شود. از طرفی استفاده بیش از حد از خمیردندانهای حاوی مواد ضد جرم موجب حساسیت فراوان دندانها به تغییرات دما و به خصوص سرما، خواهد شد.

خمیردندانهای دارای فلوراید تا حد زیادی از پوسیدگی دندانهای شیری در کودکان جلوگیری میکنند.

چه مقدار خمیر دندان کافی است؟
بر خلاف آنچه در تبلیغات دیده میشود، مقدار کافی خمیر دندان لزوما نباید به حدی باشد که تمام مسواک را بپوشاند. کافی است که به اندازه یک نخود از خمیر را روی قسمت بالایی مسواک قرار دهید. اگر شیوه مسواک زدن شما صحیح باشد، یعنی مسواک را در حالت 45 درجه گرفته و بیرون، درون و بین دندانها را مسواک کنید، خمیر دندان به اندازه کافی کف خواهد کرد و به همه دندانها خواهد رسید.

* کودکان زیر شش سال فقط باید از مقدار اندکی از خمیر دندان مخصوص کودک استفاده کنند.

به خاطر داشته باشید که شستن دندان با خمیر دندان مناسب و مسواک، برای محافظت از آنها کافی نیست. بلکه باید همه روزه بین دندانها با نخ طبی تمیز شوند زیرا رشد باکتریها بر روی دندانهای شسته شده ای که با نخ تمیز نشده اند، 3 تا 4 ساعت بعد، مجددا آغاز میشود.


dentalgentlecare.com

ارسال     چاپ     XML     OYAX    
"مجله الکترونیکی فریا" به عنوان لینک منبع

تهیه کننده سند: Pani

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو