کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
بیا ببین که چه کرده ای با بلوغ حقیقت عشق بیا مرا ببین در التهاب شعله سرکش درد بیا ببین رها...

جزئیات بیشتر...
عکس های برتر Wikimedia در سال 2008 (5)
Wikimedia که وابسته به Wikipedia بزرگترین بانک اطلاعات عمومی در جهان...

جزئیات بیشتر...


پیاده روی در خیابان صاف ممنوع !
« 3446 بازدید »


تصویر
شرح: محققین دریافته اند که خیابانها و مسیرهای سنگفرش شده برای سلامت افراد پیاده مفیدتر از راههای بسیار صاف و بی نقص هستند.

بنا بر گزارش مجله New Scientist ، خیابانهای صاف موجب بروز چند بیماری میشوند که از واریس گرفته تا افزایش فشار خون را در بر میگیرد زیرا پای انسان برای راه رفتن بر روی مسیرهای یک نواخت و مسطح ساخته نشده است.

اما با راه رفتن بر روی سطوح نامنظم، تمام قسمتهای پا مورد استفاده قرار میگیرد و تمام بخشهای آنرا به فعالیت واداشته و سلامت نگه میدارد.

در این گزارش آمده است: "پای یک فرد شهرنشین، به ندرت با زمینی مواجه میشود که بیشترین حد ناصافی آن ترکهای پیاده رو است، در حالی که این مسئله چندان مهم به نظر نمی رسید، اما مشخص شد که صاف کردن خیابانها و کل ماجرای راه رفتن بر سطوح یکنواخت، عوارض فراوانی درپی دارد."

مشکل اینجاست که راه رفتن مداوم بر روی زمین صاف، نیروی ناشی از حرکت و وزن را تنها بر روی چند قسمت محدود پا اعمال میکند، در نتیجه، نسبت به مسیرها و راههای طبیعی که در آنها پا در جهات مختلف با زمین برخورد میکند چنین سطوحی، بیش از آنچه تصور کنید بر روی پیدایش علایم مزمن بیماریها تاثر دارند.

پای انسان 26 استخوان، 33 مفصل و بیش از 100 ماهیچه، تاندون و زردپی دارد، اما راه رفتن در مسیرهای صاف و یکدست میتواند موجب نارسایی گردش خون در اطراف کف و ساق پا شود که در نهایت موجب فشار قلب میشود.

در مرکز تحقیقات ارگون (Oregon)، محققین با مطالعه گروهی از افراد بالای 60 سال، به این نتیجه رسیدند که استفاده از لوازمی چون کفپوشهای ناهموار یا لوازم مخصوص ورزش کف پا و همچنین راه رفتن بر روی مسیرهای ناهموار و سنگفرش به مدت 16 هفته، تاثیر بسیار مشخصی در افزایش تعادل، تحرک و همچنین کاهش فشار خون این افراد داشته است.

در آلمان و سویس، پارکهایی با کفپوشهای بافت دار ایجاد شده اند که "پارک پابرهنه ها" نام دارد و علاقمندان میوانند در آنها به پیاده روی بپردازند و تمام نقاط پای خود را ورزش دهند.


scotsman.com
"مجله الکترونیکی فریا" به عنوان لینک منبع

تهیه کننده سند: Pani

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو