کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
شاید، روزی اگر می آمدی ... لبخند آن زمزمه ی فراموش شده ی کمرنگ تصنیف بی آوازه ی...

جزئیات بیشتر...
به این می شه گفت هنر؟ (1) نقاشی بر روی ماسه
...

جزئیات بیشتر...


عوارض چشمی کار مداوم با رایانه


« 4957 بازدید »


تصویر
شرح: استفاده طولانی مدت از رایانه می توان عوارضی چون سردرد، تاری دید، خشکی چشم و احساس خستگی چشم ها را به دنبال داشته باشد. البته این عوارض معمولا موقتی هستند اما عدم رعایت استانداردهای استفاده از رایانه گاه عوارض وخیمتری را نیز به همراه خواهد داشت.

دکتر ابوالقاسم رستگاری در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه یزد، گفت: مشکلات دید ناشی از استفاده طولانی مدت و بی‌وقفه از کامپیوتر حالتی موقت است که عوارض آن شامل سر درد، تاری دید، خشکی و خستگی چشم، قرمزی و سوزش چشم، تحریک پذیری و حساسیت به نور و گاها دوربینی را به وجود می‌آورد.

وی در ادامه اظهار کرد: علاوه بر این، استفاده طولانی مدت از کامپیوتر می‌تواند باعث گردن درد، درد شانه‌ها و درد پشت نیز بشود.

دکتر رستگاری افزود: شرایط فوق با عدم نور پردازی مناسب شامل نور بالای سر و یا در اطراف و شرایط خاص سرد کننده‌ها و گرم کننده‌ها در اثر وزش هوا متغیر است که تمام این شرایط موقتی است و نمی‌تواند دائمی باشد.

وی اظهار کرد: علت بروز مشکلات ناشی از استفاده از کامپیوتر کاهش پلک زدن است که در افراد به طور طبیعی 20 تا 16 مورد در دقیقه است که به 8 تا 6 مورد کاهش پیدا می‌کند که همین خود عامل خشکی چشم می‌شود.

دکتر رستگاری ادامه داد: این شرایط در کسانی که دامنه سنی نزدیک به 60 سال داشته باشند به دلیل شروع پیر چشمی شدیدتر است.

وی همچنین یادآور شد: گزارشها نشان می‌دهد تا حدود 70 درصد مشکلات چشمی مربوط به استفاده کنندگان از کامپیوتر است.

رستگاری همچنین ادامه داد: این شرایط به خصوص در کودکان چه درخانه و یا مدرسه چنانچه به طور طولانی مدت از آن استفاده کنند ممکن است باعث اختلال در تکامل بینایی طبیعی شود.

وی افزود: به‌علاوه درصورتی که کودکان بیش از دو ساعت کاربری با کامپیوتر داشته باشند موجب ظهور علائم فوق در آنها می‌شود.

وی گفت: این مشکلات می‌تواند با به کارگیری ارگونومی صحیح شامل استفاده از مانیتورهای استاندارد، اندازه مناسب صفحات کامپیوتر، نشستن و فاصله مناسب و شرایط خاص نگاه (زاویه نگاه) به صفحه کامپیوتر به طوریکه 20-10 درجه پایین تر از چشم باشد و فاصله حدود 30-25 سانتیمتر رعایت شود، کاهش یابد.

دکتر رستگاری، نکاتی مانند نور صفحه کامپیوتر و رنگ آن، قرار گرفتن آن در روبه روی پنجره اتاق، شرایط گرمایش و سرمایش اتاق کار، نوع میز و صندلی مورد استفاده، صفحه‌های کم رنگ در نور شدید، توقف استفاده از کامپیوتر و پلک زدن را جهت کاهش خستگی چشم و همچنین در بعضی از موارد خاص استفاده از اشک مصنوعی نیز موثر عنوان کرد.

این متخصص چشم در پایان به ایسنا گفت: چنانچه شرایط مناسب جهت استفاده از کامپیوتر به کار گرفته شود اما مشکلات چشمی همچنان ادامه داشته باشد باید احتمال اختلالات انکساری اصلاح نشده، نزدیک بینی، آستیگمات، دوربینی، پیر چشمی و بیماریهای زمینه‌ای چشم را مورد توجه قرار داد. همچنین باید به عفونتهای پلک، وضعیت سیستم اشکی چشم، آب مروارید، آب سیاه، انحرافهای نهفته چشم و مشکلات فراوان دیگر توجه کرد.

منبع : ایسنا

تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو