کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
... نمی دانم اکنون که حادثه معنای تقدیر به خود گرفته دیگر به اتهام زمان ایمان آورده...

جزئیات بیشتر...
شهر یخ زده (1)
...

جزئیات بیشتر...


عادت هایی که مغز را تعطیل می کنند
« 5757 بازدید »


تصویر
شرح: مغز یکی از پیچیده ترین و حساسترین دستگاه های عالم خلقت است. اما آنچه در این مطلب به آگاهی شما خواهد رسید ساختار پیچیده مغز و عملکرد آن نیست . صحبت ما درباره عادتهایی است که منجر به تخریب سلول های مغزی و اختلال در عملکرد آن می شوند.

سلول های مغزی به عنوان اجزای تشکیل دهنده مغز نقش حساسی در تنظیم خودکار تمامی فعالیت های حیاتی بدن و ایجاد نظم و هماهنگی بین ارگان های حساس و پیچیده تشکیل دهنده آن بر عهده دارند. این سلول ها با توجه به نقش حیاتی که بر عهده دارند دارای خصوصیات ویژه ای هستند. حساسیت بالا نسبت به تغییرات مواد شیمیایی موجود در خون یکی از این ویژگی هاست . به علاوه این سلول ها نسبت به میزان اکسیژن خون بسیار حساس بوده و با کاهش سطح اکسیژن به سرعت واکنش نشان می دهند. گلوکز یا همان ماده ای که به نام قند می شناسیم مهمترین و اصلی ترین ماده غذایی مورد نیاز سلول های مغزی است. ایجاد هرگونه تغییر در مواد یاد شده می تواند منجر به بروز واکنش در سلول های مغزی شود که از آن جمله به اختلال هوشیاری و بیهوش شدن فرد می توان اشاره کرد. در صورتیکه این اختلالات طولانی شده و ادامه پیدا کنند مرگ تدریجی سلول های مغزی را شاهد خواهیم بود.

نکته مهم این است که برخی کارهای به ظاهر ساده که خیلی از ما همه روزه و از روی عادت انجام می دهیم ، می توانند خطرات مهلکی برای سلول های مغزی و در نهایت فعالیت های مغز باشند. در اینجا به تعدادی از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.


صبح بی صبحانه
نخوردن صبحانه موجب کاهش میزان قند خون در ساعات اولیه روز می شود. طبیعتا می توان انتظار داشت که کاهش قند خون منجر به اختلال در فعالیت مغز شود.


پرخوری
پرخوری به ویژه رژیم غذایی سنگین و پرچرب زمینه ساز بروز بیماری تصلب شرائین یا سختی دیواره رگها خواهد شد. این بیماری با کاهش خاصیت انعطاف پذیری رگ های بدن از جمله رگهای مغز شده ، خونرسانی به این عضو و در نتیجه فعالیت ذهنی را با مشکل مواجه خواهد ساخت.


دود و دم (دخانیات جات !!!؟)
استعمال دخانیات اثرات متعددی بر مغز و فعالیت مغزی دارد. اثرات زودرس آن کاهش میزان اکسیزن رسانی به مغز است. در واقع به هنگام استعمال دخانیات ، گازهای ناشی از سوختن توتون و ... بخشی از هوای تنفسی فرد را اشغال می کنند . در نتیجه حجم کمتری از اکسیژن وارد ریه های فرد می شود. و بر همین اساس اکسیژن کمتری به مغز می رسد.

اما استعمال مواد تدخینی علاوه بر آنچه گفته شد دارای اثرات مخرب دیگری نیز هست . گازهای سمس ناشی از دخانیات پس از رسیدن به مغز موجب اختلال در فعالیت سلول های مغزی می شوند . به علاوه دخانیات موجب بروز بیماری تصلب شراییت نیز می شود که به نوبه خود بر خونرسانی به مغز تاثیر مخرب دارند.


مصرف زیاد مواد قندی
استفاده زیاد قند و شکر و به عبارتی حجم بالای مواد قندی در رژیم غذایی منجر به اختلال جذب پروتئین و سایر مواد مفید موجود در غذا می شود . این امر می تواند در دراز مدت موجب بروز اختلالات تغذیه ای و اختلال در ساختمان مغز شود.


آلودگی هوا
مغز بزرگترین مصرف کننده اکسیژن در بدن ماست. تنفس هوای آلوده باعث کاهش میزان اکسیژن خون شده ، تامین اکسیژن مورد نیاز مغز را با مشکل مواجه می نماید.


بی خوابی و کمخوابی
زمانی که فرد می خوابد ، سلولهای مغزی امکان استراحت خواهند یافت. بیخوابی و کمخوابی مداوم و یا اختلال طولانی مدت در برنامه خواب و استراحت فرد ، منجر به شتاب گیری روند مرگ سلولهای مغزی خواهد شد.


پوشاندن سر به هنگام خواب
برخی افراد هنگام خواب پتو یا ملحفه را روی سر می کشند. این مسئله موجب محدودیت فضای تنفسی می شود. یعنی به تدریج از حجم اکسیژن موجود کم شده و میزان دی اکسید کربن بالا خواهد رفتاین مسئله اگر به یک عادت همیشگی تبدیل شود ، می تواند در دراز مدت اثرات مخربی بر مغز داشته باشد.


بی فکری !!!؟
کارهایی که موجب فعال شدن ذهن می شوند تاثیر بسیار مثبتی بر عملکرد مغز دارند. حل جدول ، بازی های فکری و حتی فکر کردن ، راه های سودمندی برای تمرین دادن سلول های مغزی هستند. برخی کارشناسان بر این باورند که کاهش این نوع فعالیت ها حتی می تواند باعث کوچک شدن مغز شود.


کم حرفی و انزوا
فعالیت های اجتماعی و زندگی در جمع موجب فعال ماندن مغز می شوند. در مقابل کم حرفی ، گوشه گیری و انزوا می تواند منجر به رکود فعالیت سلول های مغزی شود.

دکتر بابک یکتاپرست

پزشک عمومی ، کارشناس ارشد مدیریت سلامت


منابع : اینترنت


تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو