کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
... پس از تو هجوم گریه و درنگ بغض زمان پس از تو درغبار غروب ، شکست انحنای افق پس از تو...

جزئیات بیشتر...
6 دلیل خوب برای خوردن شکلات سیاه اگر شکلات سیاه به اندازه مصرف شود فواید زیادی برای انسان
شکلات سیاه یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین مواد غذایی موجود محسوب...

جزئیات بیشتر...


تزریق سلول بنیادی برای درمان آسیب های نخاعی
« 5112 بازدید »


تصویر
شرح: یک شرکت آمریکایی با دریافت مجوز درمان مبتلایان به قطع نخاع و آسیب های نخاعی با استفاده از سلول های بنیادی جنینی، این روش درمانی را از تابستان سال جاری (2009) برای اولین بار در جهان بر روی انسان آغاز می کند.

اداره امنیت مواد غذایی و دارویی آمریکا با صدور مجوز برای شرکت بیوتکنولوژی "گرون" در ایالت کالیفرنیا در آمریکا، امکان تزریق سلول های نخاع پرورش یافته از سلول های بنیادی جنینی ابتدا به 10 فرد مبتلا به آسیب های نخاعی را فراهم کرده است.

"توماس اوکاما" رییس شرکت گرون که از مدت ها پیش به دنبال دریافت این مجوز است می گوید، قصد داریم ابتدا در آزمایشات خود، ریسک های درمانی سلول های بنیادی جنینی انسان را منتفی کنیم. بدین منظور بیماران یک بار تزریق در محل آسیب دیده نخاع خود دریافت می کنند.

پژوهشگران امیدوارند که سلول های تزریق شده باعث تحریک رشد اعصاب آسیب دیده بیماران شوند بطوریکه آنها حساسیت های حسی و حتی قدرت راه رفتن خویش را مجددا کسب کنند.

آزمایشات بر روی حیوانات نیز نشان داده اند که سلول های تزریق شده به محل آسیب، رشد کرده و "فاکتورهای رشد"ی را تولید می کنند که قادرند بافت های آسیب دیده در اطراف خود را به سمت رشد تحریک کنند. این فاکتورهای رشد به عنوان "همه کاره های سلولی" قلمداد می شوند. پس از لقاح و رشد تخمک به "بلا ستوسیت"، در داخل آن توده ای از سلول های بنیادی جنینی به وجود می آیند.

بلاستوسیت به سلول های اولیه نطفه گفته می شود که طی 4 تا 7 روزه اول رشد از تخمک به رحم می روند و در آنجا 70 تا 100 سلول دارند. این سلول های بنیادی می توانند به هر نوع سلول بدن انسان رشد کنند. دانشمندان توانستند در آزمایشات بر روی حیوانات سلول های بنیادی را به سلول های قلب، کبد، خون و اعصاب تبدیل کنند، شرط این است که سلولهای بنیادی جنینی، فاکتورهای رشدی مناسب را دریافت کرده باشند.

اوکارما در عین حال انتظارات زیاد از این روش درمانی را محدود کرده و می گوید، منظور این نیست که ما راه رفتن را برای فرد مبتلا به آسیب های نخاعی از امروز به فردا ممکن کنیم بلکه هدف ما بهبود توانایی حرکت در این افراد است که این توانایی را می توان از طریق فیزیوتراپی توسعه داد.

رییس شرکت گرون همچنین "با نامناسب دانستن این روش درمانی برای افرادی که از مدت ها پیش مبتلا به قطع نخاع هستند" تاکید کرد، مطالعات ما فعلا بر روی بیمارانی است که از یک تا دو هفته پیش به این بیماری مبتلا شده اند.

"میودراگ استویکوویچ" پژوهشگر سلول بنیادی در مرکز پژوهش "پرینس فلیپ" در شهر والنسیا در اسپانیا می گوید، درمان با استفاده از سلول های بنیادی، در آسیب های حاد تاثیر نمی گذارد، زیرا که بافت های ناشی از اثر زخم ها، ساخته شده اند.

استویکوویچ افزود، بعلاوه بیماران باید برای حداقل یک ماه داروهای "مهارکننده سیستم ایمنی" دریافت کرده و یک سال تحت نظر پزشک باشند. استویکوویچ آزمایشات و مطالعات آینده شرکت گرون بر روی مبتلایان به آسیب های نخاعی را یک گام مهم قلمداد کرده و می گوید، اولین آزمایش مبنی بر استفاده از سلول های بنیادی جنینی برای اهداف درمانی بیماران، امری جالب است. این پژوهشگر همچنین افزود، این آزمایشات نتیجه کارهای چندین ساله در گذشته است.

از آنجا که سلول های بنیادی قادرند به هر یک از بافت های بدن انسان تبدیل شوند، پزشکان امیدهای فراوانی به این نوع سلول ها بسته اند و قصد دارند روزی بتوانند بیماری هایی چون پارکینسون، دیابت و قطع نخاع را با استفاده از این سلول ها درمان کنند.

"امانوئل باتگی" مدیر بخش پژوهش شرکت بیوتکنولوژی "نووسل" در آمریکا نیز اعطای مجوز برای تزریق سلول های بنیادی به مبتلایان به آسیب های نخاعی را گام و تحولی مهم برای پژوهش سلول های بنیادی قلمداد تاکید کرد.

شرکت نووسل که به عنوان یکی از شرکت های برجسته در رابطه با سلول های بنیادی جنینی در جهان محسوب می شود، مطالعاتی را بر روی بیماران دیابت در برنامه خود دارد. از سوی دیگر، از آنجا که هنگام تولید سلول های بنیادی، جنین اجبارا از بین می رود، استفاده از سلول های بنیادی جنین انسان در پژوهش و یا پرورش آنها برای استفاده در درمان های پزشکی، با مشکلات اخلاقی فراوانی مواجه است. بدین خاطر دانشمندان در جستجوی جایگزین های دیگری برای تولید سلول های بنیادی هستند. "سلول های بنیادی بزرگسال پلوری پوتنت" از جمله سلول هایی هستند که می توانند جایگزین سلول های بنیادی جنینی شده و بدین ترتیب برخی از موانع اخلاقی را از سر راه تحقیقات بر روی سلول های بنیادی برطرف کنند.

طبق اعلام پژوهشگران دانشگاه توبینگن در آلمان، برخلاف سلول های پلوری پوتنت بافت پوست، سلول های بنیادی جدید پلوری پوتنت بافت بیضه انسان، نیازی به برنامه ریزی دوباره سلول های اولیه از طریق تغییر ساختار ژنتیکی ندارند. " پلوری پوتنت" به سلول هایی گفته می شود که توانایی رشد و تبدیل به تمام سلول های (اکتودرم، انتودرم و مزودرم) یک موجود زنده از جمله سلول های بنیادی جنینی را دارند.

از سوی دیگر در حالیکه کلینیک های زیادی در جهان مدعی هستند که از سلول های بنیادی جنینی انسانی، برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنند، دانشمندان اخیرا در نشریه تخصصی "سلول بنیادی" از روش های درمانی این کلینیک ها انتقاد کردند که این خدمات را اکثرا در برابر دریافت پول زیاد، ارائه می کنند. بدین خاطر جامعه بین المللی پژوهش سلول های بنیادی (آی.اس.اس.سی.آر.) با توجه به نگرانی خود نسبت به این روند، تصمیم به تنظیم چارچوب و مقرراتی برای کاربری کلینیکی سلول های بنیادی گرفت.

در مقررات این جامعه بین المللی که در نشریه تخصصی "سلول های بنیادی" منتشر شده، آمده است، تعداد بیشماری از کلینیک ها و بیمارستان ها در سراسر جهان، با سوء استفاده از امیدهای بیماران، مدعی می شوند که قادر به درمان بیماری های صعب العلاج با کمک سلول های بنیادی جدید و موثر هستند.

استویکوویچ نیز با انتقاد شدید از عملکرد اینگونه کلینیک ها می گوید، متاسفانه افرادی که خود را پزشک می خوانند، بدون هیچگونه اصول و اساس علمی، سلول های بنیادی "تمایز نیافته" را برای درمان بیماران مورد استفاده قرار می دهند.

روش های درمانی با سلول های بنیادی جنینی تاکنون صرفا بر روی حیوانات آزمایش شده است. نتایج این آزمایشات نیز بسیار امیدوارکننده بوده است بطوریکه پژوهشگران موفق شدند با کمک سلول های بنیادی، قدرت حرکت و جنبش موش های فلج را بهبود بخشند و حتی ناراحتی های ناشی از پارکینسون را کاهش دهند.

پژوهشگران سلول های بنیادی مکرر تاکید می کنند که هنوز بسیاری از سوالات و ریسک ها و خطرات استفاده از سلول های بنیادی ناروشن و ناشناخته است.

"یورگن هشلر" رییس جامعه آلمانی برای پژوهش سلول های بنیادی می گوید، احتمال اینکه سلولهای بنیادی باعث سرطان شوند، هنوز منتفی نیست.

هشلر افزود، این احتمال نیز وجود دارد که سلول های بنیادی در محلی که بکار گرفته می شوند، به یک نوع بافت غیرمطلوب تبدیل شده و رشد کنند. استویکوویچ نیز تایید می کند، سلول های بنیادی می توانند بطور کامل "تمایز نیافته" باشند و به تومورهای سرطانی تبدیل شوند.

سلول های بنیادی دسته ای از سلول های بدن هستند که هنوز "تمایز نیافته" و برای کار ویژه ای آماده نشده اند. این سلول ها که دارای خاصیت خودتکثیری هستند، می توانند در مراحل بعدی حیات خود از یکدیگر تمایز یافته و به انواع سلول های مختلف بدن اعم از عصبی، ماهیچه ای، خونی، استخوانی و پوستی تبدیل شوند. برخی از تحقیقات نیز حاکی از آن است که سلول های بنیادی می توانند گاهی عامل بازگشت تومورهای سرطانی باشند.

این در حالیست که "سلول های بنیادی بالغ" به عنوان نمونه برای درمان بیماری های قلب و خون در انسان بکار برده می شوند.

منبع: مجله آلمانی اشپیگل 23 ژانویه 2009


تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو