کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
کاش می شد کوچه باغ عشق را در میان گامهای خسته ای تقسیم کرد کاش می شد در نگاه سرد...

جزئیات بیشتر...
بارانی...
این شعری بسیار زیبا و پر احساس در سبک هایکو است از شاعر قهار معاصر ,...

جزئیات بیشتر...


دود سیگار و خطر ابتلا به زوال عقل

« 3013 بازدید »


تصویر
شرح: ایسنا:‌ محققان انگلیسی و آمریکایی در پژوهش جدیدی دریافته‌اند، تماس با دود سیگار حتی در مورد اشخاصی که سیگار نمی‌کشیدند خطر ابتلا به زوال عقل و سایر مشکلات و بیماریهای ذهنی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. این تحقیق در مجله بیرتیش مدیکال منتشر شده است.

محققان تاکید کردند: این نخستین تحقیق گسترده‌ای است که رابطه بین این دو پروسه را نشان می‌دهد. بر اساس نتایج این پژوهش، تماس با دود سیگار بویژه در مقادیر زیاد و ساعات طولانی، ‌خطر بروز زوال عقل را 44 درصد افزایش می‌دهد.

دیوید لولین، محقق دانشگاه کمبریج در انگلیس که سرپرستی این تحقیق را برعهده داشته ‌در بیانیه‌ای تصریح کرد: یافته‌های ما نشان می‌دهد که استنشاق دود سیگار دیگران به مغز آسیب می‌رساند و عملکردهای ذهنی مانند حافظه را دچار اختلال می‌کند.

وی تاکید کرد: نتایج این تغییرات خطر ابتلای زودهنگام به زوال عقل است.

پیش از این نیز تحقیقات نشان داده بود که تماس با دود سیگار به طور غیرمستقیم احتمال ابتلا به طیفی از بیماریها مانند سرطان ریه و بیماری قلبی را تشدید می‌کند.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از نیمی از کودکان در سراسر جهان در خانه‌هایشان در معرض دود سیگار قرار دارند.

در این پژوهش نزدیک به 5000 فرد بالغ غیر سیگاری که بالای 50 سال داشتند، ‌مورد آزمایش قرار گرفتند. در این آزمایشات نمونه‌های بزاق افراد بررسی شد و علاوه بر این نتایج سه پژوهش جداگانه دیگر که در انگلیس انجام شده مورد بازبینی قرار گرفت.

تحقیقات نشان داد: در بزاق این افراد با وجودی که سیگار نمی‌کشند نیکوتین وجود دارد و این خود عامل خطرزایی برای این افراد است که سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.

تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو