کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
... نمی دانم اکنون که حادثه معنای تقدیر به خود گرفته دیگر به اتهام زمان ایمان آورده...

جزئیات بیشتر...
همه زیبا هستند
روزی یکی از شاگردان شیوانا از او پرسید: " استاد چگونه است که هر...

جزئیات بیشتر...


تاثیر بافتنی بر جلوگیری از زوال عقلی
« 3802 بازدید »


تصویر
شرح: ایسنا: پژوهشگران می‌گویند، انجام سرگرمی‌هایی مانند بافتن تفننی لباس، مطالعه کتاب و یا انجام بازی‌های رایانه‌ای زمان بروز اختلال مشاعر و زوال عقل را در افراد به تاخیر می‌اندازد و احتمال تضعیف حافظه را کاهش می‌دهد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا،‌ این محققان از سوی دیگر تاکید کردند که مشاهده تلویزیون مخصوصا اگر زیاد و به صورت افراطی صورت گیرد خطر زوال عقل را تشدید می‌کند. به همین ترتیب هرچه زمان بیشتری را صرف تماشای تلویزیون کنید سرعت تخریب و تضعیف حافظه افزایش پیدا می‌کند.


در این پژوهش نزدیک به 200 فرد 70 تا 89 ساله که با مشکلات خفیف حافظه‌ای مواجه بودند با گروهی از افراد سالم در همین گروه سنی مورد مقایسه قرار گرفتند. محققان مرکز طبی مایوکلینیک در مینسوتای آمریکا از داوطلبان درخواست کردند که فعالیت‌های روزانه‌شان را که در ظرف یکسال گذشته انجام داده بودند، شرح دهند. هم چنین از آنها خواسته شد توضیح دهند که در سنین 50 تا 65 سالگی چه نوع فعالیت ذهنی داشته‌اند.


براساس این گزارش که در نشست آکادمی نورولوژی آمریکا ارائه شده است، یک میلیون نفر ظرف 10 سال آینده به آلزایمر مبتلا خواهند شد و به همین خاطر کشف راه‌های جدید برای مقابله با زوال عقل و پیشگیری از آن برای بشر ضروری است.


در این گزارش آمده است: افرادی که در دوران میانسالی معمولا با تفریحاتی چون مطالعه کتاب، حل کردن جدول یا بافتن لباس مشغول بوده‌اند 40 درصد کمتر دچار تضعیف و تحلیل حافظه می‌شوند. این افراد هم چنین در دوران سالخوردگی و سنین بالاتر بین 30 تا 50 درصد کمتر به بیماری زوال عقل مبتلا خواهند شد. از سوی دیگر تماشای تلویزیون به مدت کمتر از هفت ساعت در روز 50 درصد احتمال تحلیل حافظه را کاهش می‌دهد اما بیشتر از این ساعت، به حافظه آسیب می‌رساند.


متخصصان می‌گویند: ورزیده کردن و به چالش کشیدن مغز با یادگیری مهارتهای جدید، انجام پازل و معما و جدول و حتی یادگیری یک زبان جدید می‌تواند از بروز زوال عقل و آلزایمر پیشگیری کند.


تهیه کننده سند: Mehdi

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو