کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
پدرم ای که احساس تو پاکترین احساس است...تو می نوازی برای عشق، برای احساس، برای زندگی، لطافت و پاکی...

جزئیات بیشتر...
فزونم تشنه (نازار دلی را ...)
شجریان, مولوی, حبیب سماعی, نازار دلی را که تو جانش باشی...

جزئیات بیشتر...


رشد قد در ایران متوقف شده است
« 3099 بازدید »


تصویر
شرح: یک فوق تخصص غدد از متوقف شدن رشد قد ایرانیها در ده سال اخیر به دلیل وجود عوامل مختلف اجتماعی و بهداشتی خبر داد.

دکتر ایرج حیدری در گفتگو با مهر با اعلام این مطلب گفت: این مسئله که یک بحران جدید و پنهان در کشور محسوب می شود و دلایل اصلی بروز آن استرسها و فشارهای روانی، بی خوابی، اختلافات خانوادگی، کم تحرکی و از همه مهمتر وضعیت بد تغذیه است.

این فوق تخصص غدد با ابراز تأسف از اینکه در کشور مرکزی برای نمونه گیری و جمع آوری علمی و دقیق اینگونه آمارها وجود ندارد افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا مرکزی برای تمام مشخصات جمعیتی مردم وجود دارد و هرساله نیز بر اساس آمارهای آن تحلیلهای زیادی صورت می گیرد اما متأسفانه به دلیل این فقدان از میانگین قدی مردم کشورمان در گذشته و حتی اکنون آمار دقیقی در دست نداریم. با این همه بر اساس شواهد موجود رشد قد بعد از یک دوره افزایش، هم اکنون در کشور ما متوقف شده است.

ژاپنیها در دهه های اخیر با تحقیق، پیگیری و بهبود روشهای تغذیه برای مردم خود توانسته اند میانگین قدی نسل جدید خود را ۱۲سانتی متر افزایش دهند و حتی موفق شده اند نسلی زیباتر ازوالدینشان به بار آورند.

دکتر حیدری در ادامه با تأکید بر اهمیت نقش تغذیه در سلامت جسمی مردم جامعه گفت : وضعیت تغذیه در کشور ما اگرچه به لحاظ کمی بهتر شده اما بدون شک از نظری کیفیت بدتر از گذشته شده است چرا که پیش از این در برنامه غذایی مردم ما مصرف پروتئین بیشتر بود اما هم اکنون به دلیل افزایش نقش برنج و سیب زمینی و نان در سبد غذایی جای آن به کربوهیدراتها داده شده است.

این فوق تخصص غدد افزود: به نظر من الگوی مصرف غذایی در ایران از زمان جنگ و همزمان با توزیع کوپنی مواد غذایی مورد نیاز مردم تغییر کرد. زمانی که برنج و دیگر مواد نشاسته ای با این روش توزیع، با افزایش شدید مصرف همراه شد و الگوی غذایی مردم دستخوش تغییر شد.

قسمت مهمی از غذاهای مردم آسیا، آفریقا و بسیاری از نقاط جهان از مواد قندی و نشاسته‌ای تشکیل شده ‌است که منابع غنی کربوهیدرات هستند. به علت ارزانی کربوهیدرات‌ها ۴۰ تا ۵۰ درصد غذای روزانه مردم را تشکیل می‌دهند و بیش از ۵۰ درصد کشورهای دنیا برنج، گندم، ذرت، سیب زمینی و نان، را به عنوان غذای اصلی استفاده می‌کنند.

طبق آخرین آمارهای ارائه شده در سایت سازمان خوار و بار کشاورزی سازمان ملل متحد، بالاترین سرانه مصرف پروتئین حیوانی در سال 2003 در جهان مربوط است به کشور ایسلند با 87 گرم مصرف سرانه و به دنبال آن کشور فرانسه با 76 گرم و آمریکا،‌ سوئد و اسپانیا با 73 گرم در رده‌های بعدی قرار دارند.

این در حالی است که کشورهای در حال توسعه با متوسط مصرف 21 گرم در روز نسبت به متوسط مصرف جهانی با 29 گرم در روز و کشورهای توسعه یافته با 57 گرم در روز از مصرف پایین ‌تری برخوردار هستند. در کشورهای منطقه نیز قزاقستان با مصرف روزانه 43 گرم در روز در صدر جدول و پاکستان و ایران با 22 گرم در روز در قعر جدول قرار دارند.

دکتر ایرج حیدری در ادامه گفتگوی خود با خبرگزاری مهر با تشریح دیگر عوامل این مسئله گفت: یکی دیگر از دلایل کاهش و توقف میانگین قدی در جامعه ما به ویژه در میان زنان به دلیل وقوع پدیده جدید بلوغ زودرس است، چرا که زنان بعد از بلوغ دیگر رشد زیادی نخواهند داشت و در صورتی که بلوغشان در سنین پایین اتفاق افتاده باشد قدشان رشد چندانی نخواهد داشت.

دکتر حیدری افزود: مسئله بلوغ زودرس در دختران عوامل زیادی دارد که باید مورد بررسی جدی قرار گیرد.

منبع : میعادگاه

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو