کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
من بودم و سیاهی شب های بی صدا من بودم و سکوت زخمی آهنگ های تو من بودم و گریه در عمق غربتم...

جزئیات بیشتر...
شماره داخلی
مردی به استخدام یک شرکت بزرگ چندملیتی درآمد. در اولین روز کار خود، با...

جزئیات بیشتر...


10 باور اشتباه درباره سرماخوردگی
« 13622 بازدید »


تصویر
شرح: آن قدر در زمستان و پاییز - و گاهی حتی بقیه سال! سرماخورده ایم و خانه نشین شده ایم، که حالا دیگر هر کدام مان انبانی از تجربیات ریز و درشت داریم درباره عطسه، سرفه، گلودرد، آب ریزش از بینی و کسالت و بی حالی و سرماخوردگی. به محض دیدن کوچکترین علائمی از طرف مقابل یکی از این تجربیات را که به بهای کوهی از دستمال کاغذی های مچاله شده و روزهای کسالت بار خانه نشینی به دست آمده، رو می کنیم تا دوست و همنشینمان مبتلا نشود، یا اگر مبتلاست، زودتر خوب شود. اما واقعیت این است که این دستگاه تنفس عریض و طویل ما، که از اول پاییز خودش را آماده می کند برای میزبانی انواع و اقسام آلودگی ها، ویروس ها و باکتری ها و قارچ ها، گاهی از این درمان ها و توصیه ها چندان فایده ای نمی برد. یا برخی از این توصیه هاست که با تمام شدن طول دوره بیماری همزمان می شود و ما تنها گمان می کنیم که توصیه مناسب و کارآمدی بوده است. ما هم چند تا از این توصیه ها را مرور می کنیم.

۱ - از خانه بیرون نرو، هوا سرده، سرما می خوری.
این جمله و مشابهاتش را در این فصل زیاد می شنویم، به خصوص از زبان آنها که کمی پا به سن گذاشته اند و کمی هم دلسوز مایند! حتی گاهی وقتی از دوستی می پرسیم چرا سرما خورده ای؟ جواب می دهد: هوا سرد شد، رفتم بیرون، سرماخوردم! البته هوای سرد می تواند تا اندازه ای سیستم ایمنی را ضعیف کند. که این اندازه چندان هم زیاد نیست. اما نکته در اینجاست که عامل سرماخوردگی چند نوع ویروس است و نه هوای سرد! و اتفاقاً محیط های بسته بیشتر باعث انتشار ویروس ها بین افراد می شوند. چطور؟ یک نفر حامل ویروس است، در اتوبوس، در محل کار، در مهمانی، کنار بقیه می نشیند کار می کند و راه می رود. در و پنجره ها بسته است و هیچ تهویه ای هم نیست، ویروسی که با ترشحات تنفسی او خارج شده و سرگردان مانده، خودش در خانه میزبان دیگری؛یکی از افراد حاضر در جمع جا می دهد!
۲ - عطسه می کنم! آنفلوانزا گرفتم!
به خصوص از وقتی کلمه اپیدمی آنفلوانزا و آنفلوانزای پرندگان را زیاد می شنویم، و ترس برمان داشته که نکند آنفلوانزا بگیریم، انگار بیشتر آنفلوانزا می گیریم! حالا دیگر از نظر ما یک عطسه، معادل آنفلوانزا است. (و البته چون درمانی برای آن نمی شناسیم، فقط با تأسف و دلسوزی بیمار روبه رویمان را نگاه می کنیم و سر تکان می دهیم).
اما آنفلوانزا با سرماخوردگی فرق دارد، گیرم که خیلی شبیه هم باشند و فقط با کشت ترشحات تنفسی بتوان مطمئن شد که بیماری از کدام نوع است. اما آنفلوانزا با سرماخوردگی فرق دارد. عامل بیماری آنفلوانزا، یک نوع ویروس است که طبیعتاً نامش آنفلوانزا است در حالی که صدها نوع ویروس می توانند انواع و اقسام سرماخوردگی ها را ایجاد کنند (متهم ردیف اول در اینجا رینو ویروس ها هستند) شاید عطسه، آب ریزش از بینی و چشم و بی حالی و حس کسالت سرماخوردگی خیلی بیشتر جلب توجه و ترحم ما را بکند، اما در آنفلوانزا به جای این مشکلات، چیزهای ناراحت کننده تری مثل تب بالا، سردرد و درد شدید عضلات و مفاصل داریم و فرق در بیماری هم در همین هاست. علاوه بر این شروع آنفلوانزا ناگهانی و بی مقدمه است و آدم را غافلگیر می کند، در حالی که سرماخوردگی آرام آرام شدید می شود و بعد هم فروکش می کند.
۳ - سرماخورده ام، فقط سوپ جوجه خوبم می کند.
در مورد سوپ جوجه و تأثیر آن بر سرماخوردگی حرف و حدیث های زیادی بین اصحاب علم پزشکی مطرح است، حتی در مورد این که اگر جوجه مورد بحث جوجه مرغ باشد یا خروس چه فرقی در سرماخوردگی دارد هم تحقیقاتی انجام شده! ماحصل بحث این است که سوپ جوجه از دو طریق به کم کردن علائم سرماخوردگی کمک می کند. اول متوقف کردن حرکت سلول های التهابی (با نام نوتروفیل ها) به طرف مجاری تنفسی و دوم سرعت دادن به حرکت مخاط ترشح شده اضافی به طرف خارج که این دو کار باعث کم کردن التهاب احتقان این منطقه می شود.
اما نکته در اینجاست که انواع دیگر سوپ ها و آش ها به دلیل آن که حجم اصلی آنها را مایع تشکیل می دهد، آن هم مایعی گرم و مطبوع، می تواند چنین اثری داشته باشد. این نوع غذاها که هم حاوی سبزیجات لازم و هم محتوای پروتئینی مناسب هستند، همه جوره و البته خیلی ملایم و خوشایند، به بدن کمک می کنند که التهاب و ویروس را از خود دور کند.
۴ - نه، چیزی نمی خورم، آخه سرماخورده ام!
این هم از آن جملاتی است که بعضی وقت ها به خصوص وقتی مریض سن کمی داشته باشد یا سالمند باشد خیلی می تواند خطرناک باشد. بعضی وقت ها این حرف را موقع اسهال هم از مبتلایان شنیده ایم. در هر حال سرماخوردگی دلیلی بر نخوردن غذا نیست و هیچ سرماخوردگی ای با کم غذا خوردن بهبود پیدا نمی کند بهتر است از مصرف غذاهایی با چربی بالا، ادویه تند و سرخ کردنی در این مدت پرهیز کنیم و مایعات بیشتری از جمله آب میوه های طبیعی، شیر، چای کم رنگ و نیز آب بنوشیم، اما هیچ نیازی به پرهیز کامل از غذا نیست که هیچ، این کار باعث می شود دفاع بدن در مقابل عوامل خارجی کمتر و کمتر شود.
۵ - سرماخورده ام، ?تا ?یک ? پنی سیلین ?نزنم ?خوب نمی شم.
این جمله در ذات خود تناقضی بی حد و حصر دارد. هنوز معلوم نشده اولین کسی که باعث رواج این باور غلط شد، چه کسی بود. شاید اگر تحت تعقیب قرار بگیرد، پرونده سنگینی پیدا کند! علت هم این است که عامل سرماخوردگی همان طور که گفتیم، ویروس است و ویروس ها هیچ کدام به داروهایی که تحت عنوان آنتی بیوتیک می شناسیم، مثل پنی سیلین، آموکسی سیلین، آمپی سیلین، کوآموکسی کلاو و غیره هیچ پاسخی نمی دهند. این داروها اختصاصاً ضدباکتری هستند (آن هم انواع خاصی از باکتری ها).
مصرف خودسرانه و بی رویه این آنتی بیوتیک ها نه تنها کمکی به درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا نمی کند، بلکه یک اثر منفی هم دارد و آن این که باعث می شود باکتری ها با این داروها آشناتر شوند و در نتیجه بتوانند راه هایی را برای مقاومت در برابر آنها پیدا کنند. پیدا شدن باکتری های مقاوم به دارو همان و بی دفاع شدن ما در برابرشان، همان!
۶ - شکمم سرماخورده، دائم دارم بالا می آورم.
البته اعتقاد به این باور که سرماخوردگی شکمی هم نوعی سرما خوردگی رایج است، چندان مضر و خطرناک نیست. اما بهتر است بدانیم به ندرت می توان سرماخوردگی را یافت که تنها علامت یا علامت شاخصه آن تهوع، استفراغ و اسهال باشد. عامل ایجاد این علائم بیشتر مسمومیت های غذایی و انواع دیگری از ویروس ها هستند. راه پیشگیری از این بیماری، شستشوی مرتب دست و نخوردن غذای مانده و غیربهداشتی است. یک سوم از ویروس های عامل سرماخوردگی می توانند علاوه بر ایجاد علائم تنفسی، باعث درجاتی از اسهال، تهوع و استفراغ یعنی علائم گوارشی هم بشوند.
۷ - واکسن آنفلوانزا نمی زنم، چون ممکنه مریض بشم.
اول فصل پاییز، زمان تزریق واکسن آنفلوانزاست که البته فقط کسانی که مشکل دستگاه ایمنی دارند، باید این کار را بکنند. کودکان، سالمندان، دیابتی ها، آنها که پیوند شده اند، دیالیزی ها، آنها که هر بیماری مزمنی دارند یا به ویروس ایدز مبتلا هستند یا به هر دلیلی دستگاه ایمنی بیماری دارند، از جمله این افراد هستند. به لطف الهی الان این واکسن به تعداد مناسبی در کشور هست و این افراد می توانند به مراکز بهداشتی - درمانی مراجعه کنند و آن را رایگان دریافت کنند.
اما بعضی ها سختشان می آید این کار را بکنند و وقتی علت را ازشان می پرسی می گویند می ترسم مریض بشوم. واکسن آنفلوانزا عوارض جانبی ناچیزی دارد ولی آنچه که مسلم است به هیچ عنوان باعث ابتلا به آنفلوانزا و هیچ بیماری دیگری نمی شود (که اگر این طور بود که نقض غرض می شد) این ویروس یک ویروس غیرفعال است که باعث می شود سیستم ایمنی او را بشناسد و به حال آماده باش علیه آن دربیاید، ولی نمی تواند بیماری ایجاد کند. پس آنها که واجد شرایط هستند، می توانند با خیال راحت واکسن بزنند و امیدوار باشند که امسال سرما نخورند.
۸ - سرماخورده ام، فقط باید بخوابم توخونه تا خوب بشم.
اشتباه نشود، کار زیاد، انواع استرس، آلودگی هوا، کم خوابی و همه چیزهای مشابه آن می تواند سیستم ایمنی را تحت فشار بگذارد و اجازه ندهد کارش را درست انجام دهد بنابراین می توان گفت که این حق شماست که حداقل در یکی دو روز از اول بیماری تان کمتر کار کنید و بیشتر استراحت کنید. اما همه درمان این نیست، گرچه هیچ کدام از بیماری های ویروسی درمان قطعی ندارند. ولی داروهای آنتی ویروس خاصی هستند که می توانند تا حد زیادی تکثیر ویروس ها را کنترل کنند. پزشک می تواند شما را در این باره راهنمایی کند. البته یادتان باشد که شروع این داروها در دو روز اول بعد از شروع بیماری تأثیر دارد و بعد از آن دیگر بی فایده است. داروهای دیگری هم هستند که با کم کردن علائم بیماری، به شما کمک می کنند کمتر از این ویروس موذی آزار ببینید.
۹ - روزی یک قرص ویتامینC می خورم تا سرما نخورم.
همه باورهای غلط چون یک اندیشه درست به وجود آمده اند. در اینجا اندیشه درست آن است که اگر در رژیم غذایی شما مقادیر کافی ویتامین C وجود داشته باشد، مثلا به اندزه کافی فلفل سبز، مرکبات و میوه های تازه مصرف کنید، سیستم ایمنی هوشیارتر و آماده تـری خواهید داشت. اگر به بلای سرماخوردگی هم دچار شدید قرص ویتامین C از دو راه به شما کمک می کند. در دوزهای پایین می تواند طول دوره بیماری را کم کند و در دوزهای بالا علائم را تخفیف بدهد، اما متأسفانه خوردن قرص ویتامین C نمی تواند شما را در برابر ابتلا به سرماخوردگی مصون کند. ضمن اینکه زیاد خوردن این قرص هم مثل هر داروی دیگری می تواند عوارضی داشته باشد: استفراغ و اسهال.
۱۰ - برای پیشگیری از سرماخوردگی فقط کافیه نزدیک آدم سرما خورده نروم.
دوری از قطرات تنفسی پر از ویروس فرد بیمار، البته راه مؤثر و خوبی برای پیشگیری است اما فراموش نکنید این قطرات ممکن است روی دست فرد بیمار هم حضور پیدا کنند و آن وقت هرجا که او دستش را بگذارد اعم از دستگیره در، گوشی تلفن، صفحه کلید کامپیوتر و نوشت افزارها می تواند ویروسی شود. شما دستتان را به آنها می زنید، دست شما هم می شود منبع ویروس.
پس با همین آب و صابون معمولی روزی چند بار دستتان را بشویید. دست آلوده را به دهان و چشمتان نزنید. صفحه کلید و میز کارتان را هم می توانید با محلول های الکلی رقیق هر روز پاک کنید.

تهیه کننده سند: ashkyar

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو