کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
و من در پهنه ی این انتظار آشنا رفتنت را می بینم بی آنکه هرگز آمدنت را ... امّا هر...

جزئیات بیشتر...
مایوی اسلامی(بوکینی)هم اومد(3)
...

جزئیات بیشتر...


سپهری «عارف رنگ‌ها» به روایت تصویر

« 3022 بازدید »


توضیحات: سپهری در نوجوانی
سپهری متولد 15 مهر 1307 در قم است اما خودش می گوید: «من کاشی ام.شناسنامه ام درست نیست. مادرم می داند که من در روز چهاردهم مهربه دنیا آمده ام . درست سر ساعت 12 .مادرم صدای اذان را می شنیده است . در قم زیاد نمانده ایم. به گلپایگان و خوانسار رفته ایم . به سرزمین پدری.»

سپهری نوجوان در حال نقاشی
... کوچک بودم که پدرم بیمار شد و تا پایان زندگی بیمار ماند. پدرم تلگرافچی بود. در طراحی دست داشت. خوش خط بود. تار مینواخت. او مرا به نقاشی عادت داد.

سهراب در سنین جوانی
سهراب، رفتار خشن معلم و پدر را بارها تجربه کرده بود، حتی روزی به جرم نقاشی کشیدن بر تابلوی مدرسه کتک خورده بود . به نقاشی علاقه زیادی داشت، و از راه نقاشی، تامین معاش می کرد. به موسیقی، و بویژه نواختن سنتور نیز علاقه داشت و دستگاههای موسیقی را می دانست. از همین سال دوران جدیدی برای او آغاز می شود: دوران دگرگونی آغاز میشد. فراغت در کف بود. فرصت تامل به دست آمده بود. زمینه برای تکانهای دلپذیر فراهم میشد...

سپهری جوان در حال مطالعه
سال 1327، هنگامی که سهراب در تپه های اطراف قمصر مشغول نقاشی بود، با منصور شیبانی که در آن سالها دانشجوی نقاشی دانشکده هنرهای زیبا بود، آشنا شد. این برخورد، سهراب را دگرگون کرد: «آنروز، شیبانی چیرها گفت. از هنر حرفها زد. ون گوگ را نشان داد. من در گیجی دلپذیری بودم. هرچه میشنیدم، تازه بود و هرچه میدیدم غرابت داشت.شب که به خانه بر میگشتم، من آدمی دیگر بودم. طعم یک استحاله را تا انتهای خواب در دهان داشتم».سپهری در سال 1332 از دانشــکده هنرهای زیبا دانشــگاه تهران، در مقطـع کارشنـاسی فارغ التحصیل شد وار دست محمدرضا شاه مدال درجه اول فرهنگ را دریافت کرد؛... در کاخ مرمر شاه از او پرسید : به نظر شما نقاشی های این اتاق خوب است ؟ سهراب جواب داد : خیر قربان و شاه زیر لب گفت : خودم حدس میزدم.

سپهری در کنار یکی از معروفترین تابلوهایش
تا سال 1336، چندین شعر سهراب و ترجمه هایی از اشعار شاعران خارجی در نشریات آن زمان به چاپ رسید. وی در مردادماه 1336 از راه زمینی به پاریس و لندن جهت نام نویسی در مدرسه هنرهای زیبای پاریس در رشته لیتوگرافی سفر کرد.
دسته: هنر

تهیه کننده سند: Maziar

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو