کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
پدرم ای که احساس تو پاکترین احساس است...تو می نوازی برای عشق، برای احساس، برای زندگی، لطافت و پاکی...

جزئیات بیشتر...
تصاویر منشور کورش در ایران
...

جزئیات بیشتر...


بازار شناور تایلند
« 5994 بازدید »


شرح: بازارهای سنتی همواره بعنوان قسمتی از نمود فرهنگی هر قوم و ملتی مطرح بوده و هستند، بطوریکه به سادگی با مشاهده آنها می توان از گذشته های دور آنها اطلاعات مفیدی بدست آورد.


یکی از مکانهای جالب برای جهانگردان، بازارهای سنتی کشورهای مختلف است که علاوه بر رفع نیاز افراد بومی، مرکز عرضه محصولات کشاورزی و صنایع دستی هر منطقه محسوب میشود. در این میان کشورهایی که به دلیل منطقه خاص جغرافیایی یا شرایط آب و هوایی دارای بازارهای جالب و کم نظیر هستند یا به عرضه کالایی مختص به کشور یا منطقه خود میپردازند، از اهمیت ویژه ای برخوردارند. از جمله این بازارها میتوان بازارهای شناور، بازارهای سنتی شرقی، بازارهای روز، بازارهای فصلی و فستیوالهای کشاورزی را نام برد. در اینجا به معرفی چند نمونه از آنها میپردازیم.


حفر کانال : از مکانهای دیدنی و مشهور توریستی شرق دور، کشور تایلند است که به نام ونیز شرق شناخته میشود. این کشور به خاطر داشتن کانالها و راههای آبی متعدد به این نام شهرت یافته است. تایلند بازارهای شناوری دارد که بازار دمنوین سادواک Damnoen Saduak از معروف ترین آنها است. بازار دمنوین سادواک در 109 کیلومتری جنوب بانکوک قرار دارد.و نام آن در واقع از نام کانالی گرفته شده است که در دوران سلطنت رامای چهارم (نیمه دوم قرن 19)، توسط سربازان و مردم عادی و تحت نظارت وزیر دفاع، حفر شد. در آن زمان، بدون وجود رودخانه ها و کانالها، کار حمل و نقل بسیار کند بود و رامای چهارم، برای رونق گرفتن تجارت و اقتصاد کشور، این کانال را که متصل کننده رود تاچین Taachin River به رود مکلونگ (Maklong River) بوده و در واقع راه ارتباطی دو استان مهم است، به وجود آورد.


فروش میوه و سبزیجات بیش از 200 کانال فرعی : امروزه دمنوین سادواک یکی از بخشهای استان راج بوری (Rajburi) است و بسیاری از مردم در سرتاسر این کانال زندگی میکنند و بیشتر آنها کشاورزند. این کشاورزان به کاشت انواع میوه و سبزی اشتغال دارند و از آنجایی که خاک این منطقه بسیار حاصلخیز است و آب کانال هم برای آبیاری زمین همیشه در دسترس است، محصولات از تنوع فراوانی برخوردارند. بیش از 200 کانال فرعی کوچک برای آبیاری زمینهای کشاورزی حفر شده است و کشاورزان از طریق همین کانالهای فرعی محصولات خود را به کانال اصلی و یا شهرها و بازارهای دیگر منتقل میکنند.

تجارت بر روی آب : هر روز از حدود ساعت 8 تا 11 صبح، بازار شناور با حضور صدها کشاورز و دستفروش، به کار مشغول میشود. به غیر از افراد محلی، توریستها خریداران اصلی این بازار را تشکیل میدهند. دست فروشانی که کارهای دستی مانند سبد، مجسمه های چوبی، کلاه حصیری و پارچه میفروشند معمولا موفق میشوند اجناس خود را با قیمت گرانی به توریستها بفروشند. از آنجایی که محصولات کشاورزی فاسد شدنی و هوا بسیار گرم و از طرفی رقابت بین کشاورزان شدید است، قیمت میوه و سبزیجات این بازار مناسب است.البته خریداران محلی متخصص چانه زدن هستند و میتوانند مایحتاج خود را با قیمت ارزان تهیه کنند.


بیش از 200 کانال فرعی : قایقها یا در واقع مغازه ها، معمولا از نوع پارویی هستند و خریداران با تاکسیها و اتئبوسهای آبی به آنها مراجعه میکنند. البته قایقهای موتوری بلند هم طرفدارانی دارد ولی به دلیل مصرف سوخت کمتر استفاده میشود.

دمنوین سادواک از جمله بازارهایی است که حضور در آن تجربه جدیدی برای هر جهانگرد است، محیط پرهیاهوی آن که بسیار با فروشگاههای خنک و منظم شهری متفاوت است، غرق در زندگی، رنگ و زیبایی است و سفری پر هیجان به دوران گذشته و امکانی بینظیر برای مشاهده و مطالعه در فرهنگ بومی کشور اسرارآمیز تایلند است.

"مجله الکترونیکی فریا" به عنوان لینک منبع


تهیه کننده سند: Pani

نظرات بازدید کنندگان (4 نظر)    

آپارتمان A4A: طراحی سئو