کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
می رسد روزی که بی من روز ها را سر کنی می رسد روزی که مرگ عشق را باور...

جزئیات بیشتر...
داشتن اعتماد به نفس را به کودکان بیاموزید
اعتماد به نفس اصلی ترین کلید موفقیت در زندگی است. اعتماد به نفس بالا...

جزئیات بیشتر...


مراکش
« 9562 بازدید »


شرح: ساختمانهای مرتفع در کازابلانکا

طنجه، کازابلانکا، مراکش ... فقط نام این شهرها کافی است تا عطر و بوی بازارهای تو در توی ناشناخته را برایمان زنده کند.


مراکش همواره جلوه ای افسانه ای داشته و برای این تصویر رویایی دلیل موجهی وجود دارد. مسافران در تمام دوران، ستایشگران افسون شده تاریخ بی نظیر، نور مواج و هنر شگفت آور این منطقه بوده اند.

هنگام سفر به آفریقا، مراکش یک نقطه شروع عالی به شمار می آید. رسیدن به آن ساده است و حال و هوای گیج کننده و در عین حال مهیج و دوستانه آن بسیار جذاب است. بازارهای سرباز در تمام مناطق وجود دارند و پر از قالی، صنایع دستی چوبی، جواهرات و چرمی که میگویند نرم ترین چرم دنیا است، هستند.

مراکش با قرار گرفتن در شمال غرب آفریقا از بسیاری جهات یک کشور دور افتاده است، زیرا توسط رشته کوههای مرتفع اطلس و همچنین صحرا، از بقیه قاره جدا شده است.

وضعیت جغرافیایی، آب و هوایی و تاریخ مراکش بیشتر به کشورهای مدیترانه ای شبیه است تا آفریقایی و به همین دلیل، جهانگردان معمولا با این حس غریب مواجه میشوند که دیدار از مراکش، آنها را با آفریقا نزدیک نکرده است. به خصوص در شمال که سواحل عالی، دره های سرسبز و پر شکوه کوهستانی و شهرهای قدیمی مهیج آن بر این حالت تاکید میکند.کوچه های قدیمی شهر مراکش

با این وجود هرچه به سمت جنوب و شرق مراکش حرکت میکنیم و در تپه ماهورهای زیبای اطلس پیش میرویم، شخصیت مدیترانه ای آن، مانند سرابی ناپدید میشود و صحرا است که تا بی نهایت ادامه دارد.


موقعیت جغرافیایی و آب و هوا
مراکش در دورترین گوشه شمال غرب آفریقا قرار گرفته و با موریتانی و الجزیره هم مرز است. وضعیت جغرافیایی متنوع مراکش شامل چهار حوزه متفاوت کوهستانی، دره های سرسبز، سواحل زیبای شنی و گستره پهناور بیابان است.

سه حوزه کوهستانی مهم آن که موازی یکدیگر و از سمت شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده اند، و بلندترین قله آن جبل توبکال (Jebel Toubkal) نام دارد که با 4,165 متر ارتفاع، منظره ای دیدنی و قله ای نه چندان مشکل برای صعود به شمار میرود.

سواحل مراکش که در حاشیه مدیترانه و اقیانوس اطلس کشیده شده است، پلاژهای تفریحی زیبا و شهرهای قدیمی و بسیار دیدنی کناره را به وجود آورده است. در جنوب شرقی، کوهستانهای مراکش با دره های سرسبز خود، با پهنه متروک صحرا در تضاد است.


از مجموعه قلعه های ناحیه اطلس

آب و هوای مراکش به طور کلی خشک است ولی همه ساله در فاصله ماه نوامبر تا مارچ (آبان تا اسفند) باران مختصری میبارد. درجه هوا نیز بسته به محل و فصل بسیار متغیر است و در حالی که مناطق بیابانی دمایی بسیار بالا دارند، مناطق کوهستانی خنک و در زمستان بسیار سرد هستند.


بسیاری از جهانگردان اولین ماههای تابستان را بهترین زمان دیدار از مراکش میدانند، چرا که احتمال بارش باران کم است و دمای هوا در طول روز گرم و در شب از خنکی مطبوعی برخوردار است.

تاریخ و فرهنگ
تاریخ مراکش با بربرها آغاز میشود، بربرها سکنه اولیه و اولین قومی بودند که از اواخر هزاره دوم قبل از میلاد در این منطقه ساکن شدند. در سال 146 قبل از میلاد، هنگامی که روم باستان در طی گسترش امپراطوری خود، کارتاژ را تسخیر کرد، بر این منطقه نیز مسلط شد و شواهد حضور رومیان در آنجا، همچنان در خرابه های ولوبیلیس (Volubilis) وجود دارد.سبزی و میوه فروشی در کازابلانکا

هنگامی که امپراطوری روم رو به زوال گذاشت، مراکش ابتدا توسط وندل ها که قبیله ای از ژرمنها بودند تصرف شد و بعد در قرن هفتم میلادی، به مالکیت اعراب درآمد. هر چند حکومت خارجی اعراب کمی بیش از یک قرن دوام داشت، اما دین اسلام همواره در فرهنگ مراکش باقی ماند. در قرون بعدی، سلسله های متعددی بر مراکش حکومت کردند اما هیچ یک نتوانستند حمایت رهبران بربر را جلب نمایند.


در قرن پانزدهم، اسپانیا و پرتغال، پس از بیرون انداختن مورها از سرزمین خود، به نفوذ در مراکش پرداختند و با وجود اینکه مراکش توانست با موفقیت در مقابل این تهاجم ایستادگی کند، موج امپریالیسم اروپا قویتر از اینها بود.

در میانه قرن نوزدهم، موقعیت استراتژیکی مراکش بر حاکمان اروپایی آشکار شده بود و آنها وارد کشمکشهای طولانی برای تصرف این سرزمین شدند. بالاخره در سال 1911، فرانسه رسما به عنوان حامی بخش بزرگتر این کشور معرفی شد و اسپانیا نیز تعدادی از مناطق دور افتاده را تحت تسلط گرفت.


از خانه های ویلاهایی شهر فس

در سال 1953، حکومت فرانسویها در مراکش به پایان رسید اما تاثیرات فرهنگی آنان همچنان در بین مردم باقی ماند. در حال حاضر مراکش توسط سلطان محمد ششم، اداره میشود و به نظر میرسد که او موفق شده است مراکش را به سوی رونق اقتصادی بیشتر و ثبات سیاسی طولانی مدت سوق دهد.

برای مسافر ماجراجو، جاذبه های مراکش در سه رشته کوه اصلی آن و صحرا وجود دارد. سفر به درون کوهستان اطلس بلند High Atlas، به خصوص از طرفداران فراوانی برخوردار است. البته هیچ مسافری نباید شانس دیدار از شهرهای قدیمی و فوق العاده مراکش مانند طنجه و کازابلانکا - که با حال و هوای دوران مستعمراتی فرانسه بسیار جذاب هستند - را از دست بدهد. هر چند این شهرها در نهایت بسیار کمتر از شهرهای سلطنتی باستانی نظیر فس (Fes) و مکنس (Meknes) از جذابیت برخوردارند زیرا این شهرهای باستانی، با کوچه ها و خیابانهای تودرتوی چند صد ساله، فرصتهای متعدد و جذابی را برای کشف و شناسایی این مملکت دیدنی، به دست میدهند.


"مجله الکترونیکی فریا" به عنوان لینک منبع

تهیه کننده سند: Pani

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو