کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
یک اتفاق بود روزی که آمدی و رهگذرانه درگاه را از غربت رهاندی روزی که آمدی و پنجره را در...

جزئیات بیشتر...
صیام
این دهان ب‍‍ستی دهان‍‍ی باز ش‍‍د تا خورن‍‍دهٔ لق‍‍مه‌ های راز...

جزئیات بیشتر...


Goodbye Lennin خداحافظ لنین
« 3620 بازدید »


تصویر
موضوع: سیاسی اجتماعی
کارگردان: Wolfgang Becker
سال تولید: 2003
بازیگران: Daniel Brühl
خلاصه: فیلم در حقیقت ذهن را به سوی جنگ سرد و پیروزی غرب سوق می‌دهد. از این گذشته شالوده فیلم بر موقعیتی بنا گشته است که برای بیان پیام فیلم فوق‌العاده هوشمندانه انتخاب شده‌است: تلاش برای ادامه‌ی وضعیتی شکست خورده و تلاش برای بازسازی و یا تلقین وجود دنیایی که در واقعیت وجود ندارد، و استفاده از این موقعیت جهت نقد« سوسیالیزم واقعا موجود»ی که موجود نبود!
درآغاز تظاهرات ضدرژیم در آلمان شرقی در سال 1989 مادر خانواده دچار سکته شده و به کما می‌رود. او وقتی به هوش می‌اید که رژیم آلمان شرقی ساقط شده و دو کشور آلمان شرقی و غربی دوباره متحد شده‌اند.
پزشکان تجویز می‌کنند که بیمار تازه به هوش آمده را از هرگونه اضطراب و شوک به دور بدارید. مادر سوسیالیستی فعال ومعتقد است. سال‌ها پیش شوهرش به غرب پناهنده شده‌است. اما او در میهن سوسیالیستی مانده و به تنهایی بچه‌ها را بزرگ کرده است. پسر تصمیم می‌گیرد تا بهبودی کامل واقعیت را، یعنی سقوط رژیم سوسیالیستی آلمان شرقی را از او پنهان کند.
بازی آغاز می‌شود. در موقعیت کمیک بوجود آمده، به هجوم زرق وبرق توخالی (از قبیل کوکاکولا، مک دونالد و ...) که معمولا آن را سمبل کشورهای آزاد می‌دانند نیز اشاره می‌شود ولی دروغ پسر به مادر بسی بیشتر آن دروغ‌ همگانی که در کشورهای به اصطلاح سوسیالیستی و اصولا در تمام کشورهای توتالیتر جاریست آشکار می‌کند.
برای برپا نگه داشتن تصور دروغین؛ پسر به همراه دوستش اخبار تلوزیون دولتی آلمان شرقی را بازتولید می‌کنند و برای مادر به عنوان برنامه تلوزیون دولتی به نمایش می‌گذارد تا بتوانند شبهه دوام رژیم ساقط شده را برای او پایدار نگه دارد و این اخبار در چنان تضاد آشکاری با واقعیت هستند که دروغ‌های رایج در رسانه‌های گروهی کشورهای دیکتاتوری را تا حد مضحکه‌ساختن رسوا می‌کند. به خصوص هنگامی که مادر از وجود همسایه‌ای که از غرب آمده خبردار می‌شود به اوج این موقعیت کمیک می‌رسیم. شب هنگام در اخبار ساخته‌ی پسر می‌شنویم که مجری به شیوه پرتکلف و غلوآمیز این قبیل تلوزیون‌های دولتی اعلام می‌کند که مردم آلمان غربی از سیستم گرگ منش سرمایه‌داری به ستوه آمده وگروه گروه به کشورمان پناهنده می‌شوند.
این طنز اما به خاطر وضعیتی که درپشت آن است طعمی تلخ و گزنده نیز بجای می‌گذارد. چرا که مادری هدف این دروغ است که انسانی شریف و سوسیالیستی صادق است و اعتقاد به اصلاح اجتماعش دارد و مهمتر از هرچیز این دروغ‌ها در حقیقت از سمت پسری بازآفرینی می‌شوند که محرکش تنها عشق به مادرش است.

تهیه کننده سند: farzaneh

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو