کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
یک اتفاق بود روزی که آمدی و رهگذرانه درگاه را از غربت رهاندی روزی که آمدی و پنجره را در...

جزئیات بیشتر...
کفش یا پا ؟!
کفش هایش انگشت نما شده بود و جیبش خالی! یک روز دل انگیز بهاری از...

جزئیات بیشتر...


حسینعلی ملاح
« 5556 بازدید »


تصویر
شرح: پژوهشگر (موسیقی کلاسیک)
حسینعلی ملاح در سال 1300 در تهران و در خانواده ای فاضل، هنرمند و سرشناس متولد شد. مادر او که خواهر کلنل علینقی وزیری بود بهترین مشوق، برای پسرش در فراگیری علم موسیقی بود.
وی موسیقی را نزد استاد ابوالحسن صبا، حسین یاحقی، روح اله خالقی و فروتن آموخت و از مدرسه عالی موسیقی موفق به دریافت دیپلم موسیقی شد. از آثار ملاح می توان به: شرحی بر رساله ی موسیقی جامی، رساله موسیقی بهجت الروح، حافظ و موسیقی، تاریخ موسیقی ایران (دو جلد)، سرگذشت کلنل وزیری، منوچهری دامغانی و موسیقی و «پیوند موسیقی و شعر» اشاره نمود.
ملاح نویسنده، پژوهشگر موسیقی و شاعر بود. همچنین سه تار و ویولن نیز می نواخت. استادش علینقی وزیری بود. ملاح  تکنواز ویولن در رادیو بود. او مدرس مدرسه عالی موسیقی، رئیس موسیقی رادیو و عضو موسیقی ملی ایران وابسته به کمیته بین المللی موسیقی بود. ملاح کتابی در زمینه سازشناسی موسیقی ( سازهای ایرانی و سازهای جهان) نوشت، در ضمن کتابها و مقالات بسیاری در مورد موسیقی ایرانی وشعر، توصیفی برای مقاله جامی و توصیفی برای مقاصد الحان ( نوشته عبدالقادر مراغه ای) ، بیوگرافی موسیقیدانان ایرانی، همچنین تألیف و ترجمه چند نمایشنامه و … دارد.

این هنرمند توانا به سال 1371 (ه.ش) درگذشت

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو