کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
بیا ببین که چه کرده ای با بلوغ حقیقت عشق بیا مرا ببین در التهاب شعله سرکش درد بیا ببین رها...

جزئیات بیشتر...
دیوار
محمد علی طالبی, 1387, محمد کاسبی، آزیتا حاجیان،مهر داد صدیقیان و...

جزئیات بیشتر...


الهه
« 4417 بازدید »


تصویر
شرح: خانم بهار غلامحسینی معروف به "الهه" از محبوبترین خوانندگان ایران، در سال 1313 در تهران متولد شد. ایشان نزدیک به پنـجاه سال در عرصه موسیقی ایران فعالیت داشت و بیش از یکصد قسمت از مجموعه برنامه گلها را در رادیو ایران اجرا کرد و در طول فعالیت هنری خود بیش از ۷۰۰ ترانه را از خود به یادگار گذاشت

خانم الهه در دوران خوانندگی خود با آهنگسازانی معروفی از جمله پرویز یاحقی و همچنین همایون خرم و نیز تعداد زیادی از شاعران و ترانه سازان مشهور همکاری کرد و در بیشتر برنامه‌های موسیقی رادیو حضوری فعال داشت.
وی از شاگردان عبدالله خان دوامی؛ استاد بزرگ ردیف موسیقی ایران و استاد غلامحسین بنان؛ از خوانندگان نامدار موسیقی سنتی ایران، بود. در حدود سن 27 سالگی نیز، صدای او مورد توجه تعداد زیادی از تهیه کننده گان برنامه های موسیقی از جمله آقای داوود پیرنیا، یکی از تهیه کننده گان اصلی برنامه گلها در رادیو ایران قرار گرفت. در آن زمان، مجموعه گلها، برنامه اصلی موسیقی در رادیو ایران به شمار می رفت و خاص موسیقی سنتی بود.

در این زمان آقای پیرنیا از آقای همایون خرم؛ یکی از آهنگسازان برجسته این مجموعه، می خواهد که آهنگی بسازد تا با صدای الهه از رادیو پخش شود که بدین ترتیب، خانم الهه با ترانه معروف "رسوای زمانه" که شعر آن را بهادر یگانه سروده بود، به رادیو راه یافت و به مدت پانزده سال به یکی از خوانندگان اصلی این برنامه ها تبدیل شد.
از جمله مشهورترین اجراهای خانم الهه، ترانه "از خون جوانان وطن لاله دمیده"، ساخته و سروده عارف قزوینی بود که روح الله خالقی آن را برای یک ارکستر بزرگ تنظیم کرد و با صدای الهه به اجرا درآورد. او در سالهای بعد نیز ترانه هایی در قالب پاپ اجرا کرد.

با وقوع انقلاب در ایران که پخش برنامه گلها متوقف و تکخوانی زنان ممنوع شد، الهه به خارج مهاجرت کرد. هرچند موسیقی سنتی در آنجا چندان مورد توجه نبود اما وی گاهی به اجرای برنامه های مختلف می پرداخت.

خانم الهه سه ماه قبل از مرگ، بعد از اینکه متوجه بیماری خود شد به وطن بازگشت و سرانجام در بیست و چهارمین روز از مرداد ماه سال ۱۳۸۶ به علت ابتلا به بیماری سرطان، در بیمارستان پارسیان تهران دار فانی را وداع گفت.

تهیه کننده سند: ashkyar

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو