کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
شاید، روزی اگر می آمدی ... لبخند آن زمزمه ی فراموش شده ی کمرنگ تصنیف بی آوازه ی...

جزئیات بیشتر...
میخ!!!!!!!
یکی بود یکی نبود، یک بچه کوچیک بداخلاقی بود. پدرش به او یک کیسه پر از...

جزئیات بیشتر...


از کوره در رفت
« 4514 بازدید »

شان نزول: کوره آهنگری که در قدیم با زغال سنگ و زغال چوب و در عصر حاضر، با برق و نفت و گاز روشن می‏ شود، برای جدا کردن آهن از سنگ و گداختن آهن به کار می‏ رود. در کوره، آهن را تا آن اندازه حرارت می‏ دهند که به شکل مذاب درآید و از آن، برای ساختن ابزار مورد نیاز زندگی استفاده می‏ کنند. برای گداختن آهن، قاعده بر آن است که درجه حرارت کوره آهنگری را کم‏ کم بالا می‏ برند، تا آهن سرد، رفته رفته حرارت بگیرد و مذاب شود؛ زیرا بعضی آهن‏ها این خاصیت را دارند که اگر یکباره در معرض حرارت شدید قرار گیرند، سخت گداخته و با صداهای مهیبی منفجر می‏ شوند و از کوره در می‏ روند، یعنی به خارج از کوره پرتاب می‏ شوند. افراد زود واکنشی و عصبی مزاج، اگر حوادث ناگهانی به آنان روی آورد، آتش خشم و غضب‏شان چنان زبانه می‏ کشد که همانند آهن گداخته، از کوره اعتدال خارج می‏ شوند و کارهایی دور از انتظار دیگران، از آنها سر می‏ زند که پس از فروکش کردن غضب، از کرده خود پشیمان می‏ شوند. بنابراین، اصطلاح «از کوره در رفتن» در مورد افراد تندخو که توانایی کنترل اعصاب را ندارند، در معنا و مفهوم مجازی به کار می‏ رود.
ترجمه فارسی: بیشتر در مورد افرادی به کار می ‏رود که سخت خشمگین می‏ شوند و حالتی غیرارادی و دور از عقل و منطق به آنها دست می‏ دهد. در چنین مواقعی، چهره آنان پرچین و سرخ می‏ شود، رگ‏های پیشانی و شقیقه آنها ورم می‏ کند، فریادهای هولناک می‏ کشند و خلاصه رفتار جنون‏ آمیزی از آنها سر می‏ زند. از حضرت علی علیه‏ السلام در این‏ باره روایت است: «زنهار از خشم؛ زیرا آغاز آن دیوانگی و انجامش پشیمانی است».

تهیه کننده سند: مریم

نظرات بازدید کنندگان (1 نظر)    

آپارتمان A4A: طراحی سئو