کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
و من در پهنه ی این انتظار آشنا رفتنت را می بینم بی آنکه هرگز آمدنت را ... امّا هر...

جزئیات بیشتر...
از حرف تا عمل
معلم چو آمد٬کلاس چو شهری فرو خفته خاموش شد. سخنهای نا گفته...

جزئیات بیشتر...


زبان
« 3879 بازدید »

شرح: در تعریف زبان گفته اند: دستگاهی از نشانه های اختیاری و قرار دادی است که برای ارتباط انسانی به کار می رود.
سه شاخصه ی مهم این تعریف عبارتند از : دستگاه ، نشانه ، ارتباط انسانی . که ذیلاً به بررسی هر یک از آنها می پردازیم

نشانه:
هر واژه ای در زبان یک نشانه است ، که به صورتهای گفتاری ، نوشتاری یا تصویری بیان می شود . نشانه دارای مفهوم خاصی است. معتبر ترین دیدگاه این است که رابطه ی میان لفظ و معنی اختیاری است و بشر برای هر مفهومی لفظی را بر گزیده است .

دستگاه:
زبان توده ای از آواها و واژه ها نیست بلکه دستگاهی نظام یافته وشبکه ای در هم یافته از روابط میان آواها  و واژه هاست.این نظام یافتگی در ذات زبان است.

ارتباط انسانی:
یکی از کارکردهای زبان ایجاد ارتباط مطلوب با دیگران است. که از طریق سخن گفتن ( نوشتن نیز جزو سخن گفتن است) بر مبنای منطق زبان صورت می گیرد.

گونه های زبان:
در درون زبان فارسی به منزله ی زبان ملّی، گونه های زبانی مختلفی وجود دارد. تفاوتهای گفتاری در درون جامعه ی زبانی را لهجه می گویند.این تفاوتها  معمولاً ناشی از عوامل غیر زبانی ، مانند: منطقه ی جغرافیایی ، طبقه ی اجتماعی ، جنسیت ، مذهب و ... است . همچنان که تحصیلات نمایانگر طبقه ی اجتماعی افراد است. زبان نیز نمایشگر طبقه ی اجتماعی آنهاست . مثلاً واژه های نُخسه (نسخه) ، سُولاخ (سوراخ)، دیفال (دیوار )،و یا جامَعَه ، خَستَه ، وتعابیر عربی هر کدام بیانگر لهجه ی طبقه خاصی است. تعیین حدومرز زبان و لهجه ، کار دشواری است. امّا هر زبان شامل لهجه ها وگونه های زبانی متنوعی است.

تاریخ زبان فارسی:
زبان فارسی از خانواده ی زبان های ایرانی و زبان های ایرانی  از خانواده ی زبان های « هند و ایرانی » است .‍ زبان های هند وایرانی نیز از شاخه های زبان « هند و اروپایی » است. زبان های هند واروپایی یکی از خانواده های مهم زبان بشری است که شاخه های گوناگون آن در سراسر اروپا وقسمت پهناوری از آسیا و آمریکا و اقیانوسیه و آفریقای جنوبی پراکنده شده است. زبان فارسی ، مانند دیگر زبان های ایرانی ، از قدیم ترین صورت بازمانده ی آن تا فارسی دری ، سه دوره تحولی باستان ، میانه و جدید را پشت سر گذاشته است. زبان فارسی امروز دنباله ی طبیعی و صورت تحول یافته ی یکی از گونه های زبان فارسی میانه و زبان فارسی میانه ، نیز صورت تحول یافته ی زبان فارسی باستان است.

تهیه کننده سند: masoud

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو