کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
و من در پهنه ی این انتظار آشنا رفتنت را می بینم بی آنکه هرگز آمدنت را ... امّا هر...

جزئیات بیشتر...
تصاویری از پشتکار و موفقیت یک زوج خوشبخت1
...

جزئیات بیشتر...


زبان
« 4309 بازدید »

شرح: در تعریف زبان گفته اند: دستگاهی از نشانه های اختیاری و قرار دادی است که برای ارتباط انسانی به کار می رود.
سه شاخصه ی مهم این تعریف عبارتند از : دستگاه ، نشانه ، ارتباط انسانی . که ذیلاً به بررسی هر یک از آنها می پردازیم

نشانه:
هر واژه ای در زبان یک نشانه است ، که به صورتهای گفتاری ، نوشتاری یا تصویری بیان می شود . نشانه دارای مفهوم خاصی است. معتبر ترین دیدگاه این است که رابطه ی میان لفظ و معنی اختیاری است و بشر برای هر مفهومی لفظی را بر گزیده است .

دستگاه:
زبان توده ای از آواها و واژه ها نیست بلکه دستگاهی نظام یافته وشبکه ای در هم یافته از روابط میان آواها  و واژه هاست.این نظام یافتگی در ذات زبان است.

ارتباط انسانی:
یکی از کارکردهای زبان ایجاد ارتباط مطلوب با دیگران است. که از طریق سخن گفتن ( نوشتن نیز جزو سخن گفتن است) بر مبنای منطق زبان صورت می گیرد.

گونه های زبان:
در درون زبان فارسی به منزله ی زبان ملّی، گونه های زبانی مختلفی وجود دارد. تفاوتهای گفتاری در درون جامعه ی زبانی را لهجه می گویند.این تفاوتها  معمولاً ناشی از عوامل غیر زبانی ، مانند: منطقه ی جغرافیایی ، طبقه ی اجتماعی ، جنسیت ، مذهب و ... است . همچنان که تحصیلات نمایانگر طبقه ی اجتماعی افراد است. زبان نیز نمایشگر طبقه ی اجتماعی آنهاست . مثلاً واژه های نُخسه (نسخه) ، سُولاخ (سوراخ)، دیفال (دیوار )،و یا جامَعَه ، خَستَه ، وتعابیر عربی هر کدام بیانگر لهجه ی طبقه خاصی است. تعیین حدومرز زبان و لهجه ، کار دشواری است. امّا هر زبان شامل لهجه ها وگونه های زبانی متنوعی است.

تاریخ زبان فارسی:
زبان فارسی از خانواده ی زبان های ایرانی و زبان های ایرانی  از خانواده ی زبان های « هند و ایرانی » است .‍ زبان های هند وایرانی نیز از شاخه های زبان « هند و اروپایی » است. زبان های هند واروپایی یکی از خانواده های مهم زبان بشری است که شاخه های گوناگون آن در سراسر اروپا وقسمت پهناوری از آسیا و آمریکا و اقیانوسیه و آفریقای جنوبی پراکنده شده است. زبان فارسی ، مانند دیگر زبان های ایرانی ، از قدیم ترین صورت بازمانده ی آن تا فارسی دری ، سه دوره تحولی باستان ، میانه و جدید را پشت سر گذاشته است. زبان فارسی امروز دنباله ی طبیعی و صورت تحول یافته ی یکی از گونه های زبان فارسی میانه و زبان فارسی میانه ، نیز صورت تحول یافته ی زبان فارسی باستان است.

تهیه کننده سند: masoud

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو