کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
خدایا؛ اون عشق بزرگی که من دنبالش بودم اون اتفاق عظیمی که مطمئن بودم باید بیفته تا زندگیم زیر...

جزئیات بیشتر...
قطرات باران 1
...

جزئیات بیشتر...


دوره خراسانی
« 5868 بازدید »

شرح: از قدیمی ترین اشعاری که به دست ما در زبان فارسی رسیده است متعلق به شاعران اواخر دوره ی طاهریان و عصر صفاریان است. قراینی در دست است که شعر فارسی در این دوره ،مرحله تکامل خود را از شعر هجایی به شعر عروضی پشت سر نهاده است.
با توجه به اینکه پادشاهان عصر طاهریان خیلی مشوق زبان فارسی نبوده اند شعر فارسی در این دوره گسترش بسیاری نیافته است اما چون که یعقوب لیث عربی نمی دانسته است در دوره خلافت خود شاعران را واداشته است که به زبان فارسی شعر بگویند سپس در زمان ساسانیان ،که خاندانی ایرانی بودند و به زبان و آداب ورسوم و سنت ها و روایات ایرانی علاقه فراوان داشتند در احیای زبان فارسی کوشش بسیار نمودند  اینان برای احیای ایران به تدابیر فرهنگی دست یازیدندو از جمله خدمت های آنان ، حمایت از شاعران و نویسندگان برای سرودن شعر و تدوین کتاب های نثر فارسی و ترجمه از زبان عربی بود.
خراسان و ماوراءالنهر از دور دست ترین مناطق قلمرو خلفا بود. به همین سبب نفوذ مرکز خلافت در آن جا کمتر بود به طوری که می توان گفت این مناطق به اضافه سیستان محل ظهور اولین سلسله های مستقل و نیمه مستقل ایرانی محسوب می شد.
به این ترتیب باید گفت دوره سامانی دوران پایه در ادب فارسی است و اصل وریشه بسیاری از جریان های ادبی را باید در این دوره جستجو کرد.البته بخش عمده ی شعر دوره سامانی ،به جز شاهنامه ی حکیم توس از میان رفته است از بزرگ ترین شاعران این دوره می توان به فردوسی ،دقیقی ،رودکی ،منجیک ترمذی،رابعه، ابو شکور وکسایی اشاره کرد.

ویژگی های فکری
ویژگی های ادبی

تهیه کننده سند: masoud

نظرات بازدید کنندگان (1 نظر)    

آپارتمان A4A: طراحی سئو