کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
و من در پهنه ی این انتظار آشنا رفتنت را می بینم بی آنکه هرگز آمدنت را ... امّا هر...

جزئیات بیشتر...
گاوها پرواز نمی کنند
One day I was playing little bird in the sky dropped a shit...

جزئیات بیشتر...


سبک هندی
« 5604 بازدید »

شرح: با توجه به اینکه قرن نهم هجری در تاریخ ادبیات فارسی نقش مهمی در ادوار ادبی دارد قبل از ورود به دوران معروف به سبک هندی بهتر دانستیم که مطلبی به قدرخلاصه در خصوص قرن نهم که طلیعه دوره بعد محسوب می شود بیان کنیم. دوران حکومت شاهزادگان تیموری، اهل علم و هنر وحتی صنعت گران و پیشه وران مورد توجه و تفقد قرار داشتند چرا که فرزندان مغولان که در اثر همنشینی با ایرانیان خوی مغولی و وحشیگری را از دست داده بودند با شعر،خط ودیگر هنرها آشنا شده با این هنرها انس داشتند،شاعرپروری وهنردوستی شاهزادگان تیموری باعث رواج شعر و نقاشی و معماری و کاشی کاری و هنرهای مربوط به کتاب شده است. آنچنانکه عصر آنان از نظر پیشرفت و ترقی این گونه هنرها،در همه ادوار تاریخ ایران ممتاز است و پیشرفت همه این هنرها در عصر صفویه مدیون علاقه و تلاش شاهزادگان تیموری در قرن نهم است.
امنیت نسبی در دوران حکومت شاهزادگان تیموری زمینه را برای رشد این هنرها آماده می ساخت ودر مجموع ویژگی هایی که از دیدگاه های مختلف اجتماعی و سیاسی در قرن نهم وجود داشته ،مجموع آن ها در شعر این دوره نیز کم و بیش انعکاس یافته و زمینه  را برای دگرگونی های ادبی مهیا کرده است.
در این قرن شعر عمومیت یافت و از انحصار طبقه ای خاص درآمد در این قرن امیران ،عالمان حتی فقیهان و لشکریان نیز شعر می گفتندو بحث در خصوص شعر ونویسندگی در میان همه رواج داشت و این جز به واسطه علاقه و تشویق امیران و شاهزادگان تیموری نبود.
مصاحب قرن های گذشته و رواج تصوف و عرفان در این قرن نیز ادامه داشت و آیین متصوفه رواج فراوان داشت وبحث های عرفانی در میان اهل علم و شاعران عارف مسلک همچون شاه نعمت الله ولی وقاسم انوار وجود تام و تمام داشت. از طرفی توجه به مذهب و مفاهیم مذهبی که از قرن های گذشته آرام آرام رونق یافته بود در اندیشه ی این قرن نیز به چشم می خورد و حتی گروهی از شاعران این دوره از جمله شاه نعمت الله ولی ،قاسم انوار ،کاتبی ترشیزی شیعه بودند ودر شعر خود مناقب امامان شیعه را وارد نمودند البته این قرن صحنه کشمکش های مذهبی و فرقه ای نیز است که در جای دیگر به آن خواهیم پرداخت.
تحصیلات در این قرن همچون قرون گذشته در مدرسه هاو مکتب ها،جنبه دینی داشت واین خود سبب شده است که شاعران و نویسندگان در نوشته واشعار خود، مفاهیم و اصطلاحات علوم دینی را نیز به کار بردند لیکن رواج زبان عربی در مقایسه با قرون قبل رواج کمتری داشته است و به تدریج کاربرد واهمیت زبان عربی در این دوره کاسته شد.
قابل توجه است که بدانید با توجه به اینکه این قرن از نظر کثرت شاعران و نویسندگان بسیار پررونق است اما متأسفانه از نظر ذوق شعری و عمق شعر ودرک عمق هنری در شعر شاعری بزرگ و قابل ذکر همچون حافظ و سعدی در قرون قبل ظهور نکرده است بیشتر بنای کار اغلب شاعران تقلید از یکدیگر ونظیره گویی و تفنن با یکدیگر است.
مفاهیم شعری در قرن نهم از یک سو ادامه بعضی مفاهیم شعری دوره های پیش است واز سوی دیگر بعضی مفاهیم نسبتاً تازه را نیز در بر دارد مهم ترین مفاهیم شعری قرن نهم اشعار مذهبی ،شعر اخلاقی و تعلیمی و هجو است. اما با این مقدمه در خصوص تاریخ ادبی قرن نهم مجال می یابیم که وارد عصر صفویه با دو رویکرد مکتب وقوع و دوره هندی شویم.

تهیه کننده سند: masoud

نظرات بازدید کنندگان (1 نظر)    

آپارتمان A4A: طراحی سئو