کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
وقتی هوا خیس می شود دلم بهانه ی تو را می گیرد و گونه هایم ؛ بوی خاک باران زده می دهند...

جزئیات بیشتر...
چرا این طوطی حرف نمی زند؟!
خانمی یک طوطی خرید. اما روز بعد آن را به مغازه پرنده فروشی...

جزئیات بیشتر...


رنج همبستگی
« 5015 بازدید »


تصویر
موضوع: زندگی نامه
نویسنده: پرینوش صنیعی
ناشر: روزبهان
سال انتشار: 1384
سایر آثار نویسنده: سهم من ، پدر آن دیگری
معرفی کتاب: این کتاب اثری نسبتاْ مستند و تحقیقی است از زندگی لادن و لاله .و در بعضی موارد چند خطی عیناْ از دفتر خاطراتشان نقل شده است. از آنجا که می بایست تمام مطالب مستند و بر اساس مدارک موجود و ضمناْ با رعایت احترام و آبروی سایر افراد مرتبط که هنوز زنده اند نوشته می شد بیشتر به یک گزارش نیمه کاره شبیه است تا اثری از خانم صنیعی و در مقدمه کتاب هم ذکر شده که ایشان دیگر کتابی از این دست نخواهد نوشت! در مجموع کلیت زندگی دوقلوهای به هم چسبیده را نوشته و در برخی موارد ابهامات تا آخر با خواننده می ماند: مثل این که بالاخره منیژه و مهین خواهرش، که بودند و چه شدند و چرا هیچ قانونی تعقیبشان نکرد. یا شاهرخ در سنگاپور چرا آن گونه آمد و آن طور رفت؟ قصد و عاقبت مریلا خبرنگار انگلیسی چه بود؟ خانواده سعادتی دیگر چرا هیچ وقت به دنبال آنها نیامد؟
این زندگی نامه، سرنوشت این دو خواهر را از تولد تا مرگشان در  کشور سنگاپور پی می گیرد و خواننده را با زندگی بیست و نه ساله آنان در کنار هم و " رنج همبستگی " شان آشنا می کند .صنیعی برای نگارش این زندگی نامه ، از مجموعه ای از خاطرات ، نامه ها ، یادداشت ها و مصاحبه های آنان تا تاریخ 17 خرداد 1382 که تحت عمل جراحی جدا سازی مغز توسط دکتر گیت گوا قرار گرفتند ، بهره گرفته و تصویری داستانی از زندگی این دوقلوهای به هم چسبیده ارائه داده است .

نگاهی به زندگی لاله و لادن بیژنی
روز دهم دی سال 1352 هجری شمسی، در روستای لهراسب شهرستان فیروزآباد فارس ، دختران دوقلویی به دنیا آمدند که از ناحیه سر به هم چسبیده بودند. آنها فرزندان خانواده فقیر مریم خاتون و دادالله بیژنی بودند . بعدها سازمان بهزیستی نام آنها را لاله و لادن گذاشت .لاله و لادن پس از تولد در بیمارستان فیروزآباد ، به بهزیستی منطقه و از آنجا به بیمارستان نمازی شیراز منتقل شدند و سپس به بیمارستان شهدای تجریش فعلی سپرده شدند .در سال 1354 ، فردی خیر به اسم علی رضا صفاییان دوقلوها را به فرزند خواندگی پذیرفت ، برای آنها شناسنامه مجزا گرفت و به خانه ویلایی خود در حومه کرج برد .لاله و لادن 15 ساله بودند که از وجود خانواده اصلی شان در شیراز و هویت واقعی خود مطلع شدند . بهزیستی آنها را از خانواده صفاییان جدا و سازمان ثبت احوال شناسنامه های دیگری با اسامی لاله و لادن بیژنی برای دوقلوها صادر کرد .
با اصرار والدین اصلی دوقلوها، مجتمع قضایی تهران از لاله و لادن خواست که در حضور پدر و مادرشان و خانواده صفاییان، یکی از آنها را انتخاب کنند که دختران نپذیرفتند و از آن پس در خانه ای مستقل به زندگی ادامه دادند . لاله و لادن که ابتدا در کنکور دانشگاه ها در دو شهر مجزای یزد و کرج برای ادامه تحصیل پذیرفته شده بودند ، با مراجعه پدرخوانده شان به رئیس جمهور وقت ، توانستند مجوز تحصیل در یک شهر و یک رشته را پیدا کنند .آنها تحصیلات خود را در رشته حقوق در دانشگاه تهران آغاز کردند . پس از آن تنها دانشجویان جدید الورود لاله و لادن را در کلاس ها، کتابخانه ، سلف سرویس و خیابانهای دانشگاه با چشم دنبال میکردند .چون با تلاش مضاعف دوقلوها برای اثبات استقلال شخصیتی شان، بقیه دانشجویان و استادان به وضوح می دیدند که این دو دختر جوان واقعا فرقی با دیگران ندارند.

منبع " خبرگزاری مهر "

در کتابخانه کیانا موجود است: بلی

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو