کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
کاش می شد کوچه باغ عشق را در میان گامهای خسته ای تقسیم کرد کاش می شد در نگاه سرد...

جزئیات بیشتر...
داستان من و دل کندن از کفشهای قدیمی ام
دلبسته ی کفشهایم بودم. کفش هایی که یادگار سال های نو جوانی ام...

جزئیات بیشتر...


دنیای سوفی
« 5080 بازدید »


تصویر
موضوع: داستانی درباره ی تاریخ فلسفه
نویسنده: یاستین گوردر
مترجم: حسن کامشاد
ناشر: نیلوفر
سال انتشار: چاپ نهم 1385
سایر آثار نویسنده: «راز تولد» «زندگی کوتاه است » «مرد داستان فروش » «درون یک آیینه ، درون یک معما » «قصر قورباغه ها » « راز فال ورق» «سلام کسی اینجا نیست » « دختر پرتقالی » « مایا» «تشخیص بیماری»«پرنده کمیاب»«کتابخانه جادویی بیبی بوکنز»«کیش مات»
معرفی کتاب: نویسنده ی این کتاب، در نروژ به دنیا آمد و سالها در برگن فلسفه تدریس کرد. پیوسته در فکر متن ساده ای برای شاگردانش بود و چون متن ساده ای نیافت، خود دنیای سوفی را نوشت که با استقبال بی نظیری روبه رو شد. او سه هزار سال اندیشه را در 600 صفحه می گنجاند و از قول گوته می گوید: " کسی که از سه هزار سال بهره نگیرد تنگدست به سر می برد."
دنیای سوفی رمانی است با طرحی دلنشین در باره ی هستی.
کتاب با این سؤالات شروع می شود: " توکیستی؟ و جهان چگونه بوجود آمد؟
تنها چیزی که نیاز داریم تا فیلسوف خوبی بشویم قوه ی شگفتی و تحسین است . فیلسوفان همانند کودکان وقایع جهان را اسرارآمیز می بینند.
مقصود از فلسفه شیوه ی اندیشیدن کاملا جدیدی است که حدود ششصد سال پیش از میلاد مسیح در یونان آغاز شد و هدف فیلسوفان اولیه ی یونان این بود که برای فرایندهای طبیعی، توضیح طبیعی بیابند نه فوق طبیعی. به همین دلیل فیلسوفان اولیه ی یونان را گاه فیلسوفان طبیعی می خواندند.فیلسوفانی همچون: "طالس"، "آناکسیماندروس"، "آناکسیمنس" ، " پارمنیدس" ، "هراکلیتوس"، " امپدوکلس"، "آناکساگوراس"، "دموکریتوس"
*** همزمان با رهیافت های تازه در فلسفه ی یونان ، علم پزشکی هم در این سرزمین پا گرفت و پزشکان سعی کردند برای تندرستی و بیماری علل طبیعی بیابند(تا قبل از آن بیماری را نتیجه ی خشم خدایان می پنداشتند) می گویند بنیان گذار طب یونان "بقراط" بود که سوگند نامه ای هم در اخلاق پزشکی دارد و همچنین معتقد بود بیماری در اثر عدم تعادل در شیوه ی زندگی است.
*** "سوفسطائیان" : گروهی آموزگار و فیلسوف دوره گرد در آتن، که از راه درس دادن امرار معاش می کردند. آنها مثل فیلسوفان طبیعی، اساطیر کهن را به دیده ی انتقاد می نگریستند و عقیده داشتند در قدرت بشر نیست که حقیقت معماهای طبیعت و جهان کائنات را دریابد. این دیدگاه در فلسفه "شک گرایی" نامیده می شود.
سوفسطائیان معتقد بودند که حق و ناحق معیار مطلقی ندارد و بسته به این که در چه جامعه ای باشد معیار آن متفاوت است.

     
دوست عزیز اشکیار این قسمت را اضافه کرده اند.

"کتاب با روایت سوم شخص به ماجراهای «سوفی آموندسن»، دختر چهارده سالهٔ نروژی می‌پردازد که با مادرش زندگی می‌کند. در ابتدای داستان، سوفی نامه‌هایی از یک فرستندهٔ ناشناس دریافت می‌کند که در آن‌ها سؤال‌هایی مانند «تو کیستی؟» و «جهان چگونه به وجود آمد؟» نوشته شده‌اند. مدتی بعد او بسته‌های بزرگتری دریافت می‌کند که آغازگر یک دورهٔ آموزش فلسفه برای او هستند. سوفی به زودی پی می‌برد که تمام بسته‌ها توسط «آلبرتو ناکس» برای وی ارسال می‌شوند. آلبرتو سوفی را قدم به قدم با تمدن یونان باستان، ظهور مسیحیت و تاثیر آن روی فلسفهٔ یونانی، قرون وسطی و نیز دوران رنسانس، باروک و رمانتیسیسم آشنا می‌کند. در کنار این، ماجراهایی که بین سوفی و مادرش و دوستش به اسم یووانا رخ می‌دهد، به داستان لحنی شبیه داستان‌های نوجوانانه می‌دهد که خواننده را به دنبال کردن ماجرا ترغیب می‌کند. "

در کتابخانه کیانا موجود است: بلی

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان (1 نظر)    

آپارتمان A4A: طراحی سئو