کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
امروز میان این همه گریه ... فقط برای تو ... به شوق تو می نویسم . اگر که حال من اینست...

جزئیات بیشتر...
ریزمغذی‌ها در نوجوانی و بلوغ
دوره بلوغ با افزایش سرعت رشد جسمی‌همراه است و به تبع آن نیازهای...

جزئیات بیشتر...


تاریخ سری بهادران فرس قدیم

« 3361 بازدید »


تصویر
موضوع: داستان فارسی- قرن 14
نویسنده: سیروس شمیسا
ناشر: فردوس
سال انتشار: 1382
سایر آثار نویسنده: داستان یک روح” به نقد روانکاوانه داستان بوف کور
معرفی کتاب: شمیسا:در کتابخانه مدرسه بهادریه جهانگیرنگر ( مدرسه عالیه ادیان مندرسه ) در بین انبوه مخطوطات موریانه خورده و حشره زده و خاک گرفته ، کتاب نسبتاً قطوری بود تحت عنوان " تاریخ سری بهادران فرس قدیم " که با همه صعوبت در قرائت ( به شرحی که خواهد آمد ) برای من جاذبه و کشش خاصی داشت .


تمام صفحات بر اثر حشره زدگی سوراخ شده و پر از نقطه به نظر می رسید و لذا قرائت دقیق و سریع آن ممکن نبود ...

تاریخ سری بهادران فرس قدیم داستان سالکی است که برای زیارت استاد از راه های صعب العبوری در زمستانی سخت عبور می کند و پس از دیدار و مصاحبت کوتاه مدت در بهاری خوش باز می گردد اما معلوم نیست که راوی یک نفر است که در یک زمان رفته و باز گشته یا چند نفر در زمان های مختلف به این سفر مبادرت ورزیده اند. به هر حال اگر هم چنین باشد همه انها یکی هستند و یکسان به نظر می رسند. گویی یک نفر در چند زمان است که خاطره های سفر خود را می نویسد و سخنان استاد خود را مرور می کند. قهرمان اصلی بهادر غمگین و استر اوست که گویا جنبه سمبولیک دارد ان دو در ان جاده های تنهایی یار و مصاحب یک دیگرند. سخنان استاد به قول خود او باید فراموش شود. این سخنان ـ اشاره وار ـ یاداور سخنان عارفان کهن است و در ان اشاره های متعددی به ارا و عقاید و سخنان عارفان و شاعران کهن و حتی معاصر دیده می شود. با توجه به این که قصد این عارفان که از یک سلسله سری بوده اند مبارزه با دیوان و تسلط بر دنیای روح و معنویت است از این رو به صورت بهادرانی جنگ اور نمودار شده اند و همواره در میادین نبرد به سر می برند. نثر کتاب ادبی و کهن است و در لا به لای ان مصراع ها و ابیاتی گنجانده شده است. سبک کتاب که ظاهر صورت سفرنامه و خاطره نویسی دارد تلفیقی از شیوه های جدید داستان نویسی و نثر نویسی کهن ادبیات فارسی است. کتاب حاوی سمبل ها و تمثیل هایی است که خواننده باید انها را برای خود تفسیرکند.  
   

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو