کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
... نمی دانم اکنون که حادثه معنای تقدیر به خود گرفته دیگر به اتهام زمان ایمان آورده...

جزئیات بیشتر...
عکسهای زیبا از ترکیب رنگ ها و اجسام توسط طبیعت (2)
...

جزئیات بیشتر...


سرچشمه
« 4908 بازدید »


تصویر
موضوع: کتاب  به موضوع فلسفی فرد گرایی طی داستانی سمبلیک می پردازد. آین راند نویسنده ی آمریکایی کتاب  یکی از پیشگامان مکتب  آزادی - سرمایه داری ) Capitalist Liberterian) بود و پیرو فرد گرایی.
نویسنده: آین راندAyn Rand
مترجم: مینا شریفی  ثابت
ناشر: نشر آبی
سال انتشار: 1379
معرفی کتاب: آین راند، در سال ۱۹۳۵ نوشتن رمان سرچشمه را آغاز کرد. این کتاب برای نخستین بار در سال ۱۹۴۳ به چاپ رسید.

سرچشمه در شکل ظاهری‌اش، داستان یک آرشیتکت نابغه و بادقت است که جانش از عدم درک و راحت طلبی دیگران به لبش رسیده است. در پایان رمان این آرشیتکت، هوارد روارک در مقابل دادگاه ظاهر می شود: او به منفجر کردن ساختمان بزرگ نو سازی متهم است. چرا او اثر خود را نابود کرده است؟ زیرا آن را از محتوا خالی و گویا بی پدرش کرده اند:
به رغم تضمین اکید مبنی بر اینکه اثر مطابق نقشه او ساخته خواهد شد، ظاهر ساختمان را با سلیقه مردم منطبق کرده اند.
خواننده در این فصل با یکی از صحنه های متداول دادگاه در داستان های آمریکایی مواجه می شود. روارک به تنهایی از خود دفاع کرده،وی دفاعیه خود را چنین آغاز می کند:
«چند هزار سال پیش، مردی برای اولین بار آتش روشن کرد. به احتمال زیاد خودش روی انبوه چوب هایی که آتش گرفته بود، زنده زنده سوخت. او را بزهکاری انگاشتند که از یکی از شیاطین، رازی را که از بشر پنهان شده بود، دزدیده و برملا ساخته است اما این کار او باعث شد که انسان ها خود را گرم کنند، خوردنی هایشان را بپزند و غارهایشان را روشن سازند(...). این فرد، این پیشقراول و راهگشا را در تمام داستان هایی که انسان برای توضیح شروع هر پدیده ای نقل می کند، باز می یابیم. پرومته به این دلیل که آتش را از خدایان ربود به صخره ای زنجیر شد و لاشخور ها بدنش را تکه تکه کردند. آدم به دلیل خوردن میوه درخت شناخت، محکوم به تحمل رنج ها شد (...). افراد دارای خلاقیت های بزرگ؛ متفکران، هنرمندان، دانشمندان و مخترعان همواره یک تنه در مقابل دیگر انسان های دوران خود ایستاده اند.»
روارک ادامه می دهد که خراب کردن ساختمان ها جرم نیست: هنرمند و استاد ماهری که اثری را خلق کرده است، حق دارد چنانچه آن اثر مطابق نظر اولیه اش نباشد، آن را از بین برد. دقیقاً همین سر باز زدن از انطباق با خواست های جامعه است که یک اثر را والا می سازد. روارک، این پرومته نوین از ارزش های فردی ستایش می کند؛ و ارزش های فردی همانا ارزش های آمریکا می باشند. هیات منصفه رای بر...
در کتابخانه کیانا موجود است: خیر

تهیه کننده سند: farzaneh

نظرات بازدید کنندگان (1 نظر)    

آپارتمان A4A: طراحی سئو