کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
وقتی که تنها چشمه روی زمین چشم من است ،لازم است که این چشمه همیشه خیس بماند. ...

جزئیات بیشتر...
رقص هزارپا
یکی بود یکی نبود، هزارپایی بود که خیلی خوب می رقصید. این هزارپا هر...

جزئیات بیشتر...


چرا حال انسان امروزی خوب نیست ؟
« 3481 بازدید »


تصویر
موضوع: خودشناسی و خودسازی
نویسنده: مایکل روث
مترجم: فریبا مقدم
ناشر: انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی
سال انتشار: 1389
معرفی کتاب: کتاب "چرا انسان امروزی حالش خوب نیست" به چه موضوعی می پردازد؟

" فریبا مقدم"
موضوع این کتاب "سایه" است. می دانیم سایه از مفاهیم محوری اندیشه و روانشناسی تحلیلی یونگ است.

نویسندۀ کتاب، دکتر مایکل روث با اتکا به یونگ، سایه را در عمق و تار پود آن، در بسترهای بسیار درونی، روزمره و در عین حال اجتماعی آن بررسی کرده است. بررسی وی توام به اشارات به منابع معنوی و همچنین رویدادهای واقعی دنیای معاصر است که هنرمندانه، کهن را به تازه ها می آمیزد. به این ترتیب خواننده احساس می کند که موضوع کتاب، به مشکلات و سردرگمی های وی هم می پردازد و در نتیجه برای او بیگانه نیست (یا به او هم مربوط می شود). در عین حال او را در این دنیای سرد مملو از دغدغه ها و در احساس بی ریشگی، تنها نمی گذارد.

در عوض مرتبه و شان حقیقی او را به وی یاد آور می شود؛ او را به منابع مقدس و فطری اش پیوند می دهد و به این ترتیب حضور و حمایت نیرویی برتر، همانا خدا و معنویت را به خواننده خاطر نشان می کند. دکتر روث در این کتاب با مهارت خواننده را آگاه می سازد که سایه به بطن وجودی انسان سرشته است و این انسان، محدود و منحصر به زمان و مکان نیست؛ گویی سایه بخشی از خلقت آدمی از حضرت آدم (ع) تا اندیشمندان و برجسته گان در طول تاریخ و افرادی معمولی در زمان معاصر بوده است و چالش ازلی انسان برای رشد و تکامل وی از مرحلۀ خاک تا مقام رفیعی است که همواره برای او منظور شده است.

نویسنده در این کتاب نشان می دهد که این وجه تاریک در همه وجود دارد، راه خروج  از آن را ارائه می دهد و فراتر از آن، کتاب مملو از موج و تکانه های بیداری و شناخت است. منظورم این است که صرف خواندن این کتاب، میل، جهت و نیروی تحول درونی را در خواننده ایجاد می کند.  

ما مقام افتخارآمیز ذاتی‌مان را که به آن فراخوانده شده‌ایم از دست داده و ترک کرده‌ایم. این موضوع انکارناپذیر است. جامعه ما دیگر اجازه نمی‌دهد به خود نگاه کنیم و نتیجه دلخواه‌مان برسیم. واضح است که انسان امروزی چنانچه یونگ می‌گوید در جست و جوی روح است. بنابراین زمان آن رسیده است که بازگشت کنیم، بازگشتی به خود حقیقی‌مان.

در زندگی اشتباهی در کار است و ما بسیار پایین تر از مرتبه ای که برای انسان بودن منظور شده است، زندگی می کنیم؛ در عین حال باید بدانیم که این مشکل بسیار جدی است اما قابل اصلاح می باشد. همه ما به کمال روحی و روانی مان که آن عرصه زندگی است، دعوت شده ایم. امیدواریم بتوانیم در این کتاب درک و شناخت مان از زندگی را اندکی وسعت بخشیم. در کتاب چرا حال انسان امروزی خوب نیست پیشنهادهایی برای چگونگی پیمودن این راه پر پیچ و خم ارائه می شود.
در کتابخانه کیانا موجود است: بلی

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو