کیانا وحدتی
راهنمای سایت
صفحه اصلی تالار گفت و گوزبان و ادبیاتموسیقی ایرانیکتابخانه کیانافیلم/کارتونمعماریاخبار و دانستنیهاپزشکی و سلامتبیداری معنویفرهنگ لغتدرباره کیاناورود
<<بعدیقبلی>>


کیانا وحدتی
هنوز باورم نمی شود که رفته ای هنوز باورم نمی شود تو بوده ای که اینچنین غرور عشق را به...

جزئیات بیشتر...
تعدادی از عکسهای منتخب 2008
یک پرنده کمیاب در مقابل آینه یک اتومبیل , یک کلبه قدیمی در ایالت...

جزئیات بیشتر...


واقعیت درمانی
« 783 بازدید »


تصویر
موضوع: روانشناسی
نویسنده: دکتر ویلیام گلسر
مترجم: دکتر علی صاحبی
ناشر: سایه سخن
سال انتشار: چاپ چهارم 1396
سایر آثار نویسنده: تئوری انتخاب،هر دانش آموزی میتواند موفق باشد
معرفی کتاب: واقعیت درمانی بر پایه ی انتخاب استوار است،وافعیت درمانگران معتقدند علت اصلی مشکلات انسان ها بخاطر ناتوانی آنها در برقرار کردن یک رابطه صحیح و صمیمی با دیگران است و یا بدلیل نداشتن هیچگونه رابطه با دیگران است.به همین سبب واقعیت درمانگران تلاش می کنند درمانجویان خود را به ایجاد یک رابطه رضایت بخش ترغیب کنند و نحوه ی درست رفتار کردن را یاد بگیرند تا بتوانند به راحتی با دیگران رابطه برقرار کنند و درنتیجه خشنودی آنها بالاتر می رود.

نظریه انتخاب اعلام می دارد انسان ها با پنج نیاز اساسی به دنیا می آیند از جمله نیاز به بقا، قدرت یا پیشرفت، آزادی یا استقلال و تفریح.همه ی ما این نیازها را داریم ولی نیرومندی آنها متفاوت است ، از آنجایی که انسان بطور ذاتی موجودی اجتماعی است نیاز دارد محبت کند و محبت ببیند.گلاسر بر این باور است نیاز به محبت کردن و متعلق بودن نیاز نخستین است زیرا هم برای ارضای سایر نیازهایمان به دیگران محتاج هستیم و هم برای ارضای این نیاز احتیاج به یک فرد یاری رسان داریم.

نظریه انتخاب توضیح می دهد هر رفتاری که انجام می دهیم نهایت تلاش ما برای برطرف کردن نیازهایمان است و نظریه انتخاب را شامل 4عنصر جدانشدنی می دانند.1ـ عمل کردن 2ـفکر کردن 3ـاحساس کردن 4ـفیزیولوژی که لزوما این چهار جزء با تمام اعمال ، افکار، و احساس های ما همراه هستند.گلاسر معتقد است وقتی از افعال افسرده بودن،سردرد داشتن یا مضطرب بودن استفاده می کنیم مسئولیت و اختیار خودمان را نفی می کنیم و این اشتباه است و بهتر است از افعال افسرده کننده، سردرد آور، عصبانی کننده و مضطرب کننده استفاده کنیم.

وقتی افراد با پرورش دادن رفتارهای عذاب آور فلاکت را انتخاب می کنند به این دلیل است که از این طریق می توانند به چیزی که میخواهند برسند.

همانطور که گفته شد واقعیت درمانی علت اصلی مشکلات درمانجویان خود را در یک رابطه ی ناخوشایند و یا فقدان یک رابطه می دانند. وقتی درمانجویان شروع به شکایت از دیگران می کنند درمانگر خود را درگیر پیدا کردن مقصر نمی کند و بر آنچه که درمانجویان می توانند کنترل کنند تمرکز می کنند و به آنها یادآوری می کنند که صحبت کردن از چیزی که نمی توانند آنرا کنترل کنند کاری بیهوده است.اصل بنیادی این نظریه این است که تنها فردی که می توانیم کنترل کنیم خودمان استو تنها کسی که می تواند تغییر کند هم خودمان هستیم.

مهمترین ویژگی این نظریه انتخاب و مسئولیت است و بر این باورند اگر کارهایی که انجام می دهیم را خودمان انتخاب می کنیم پس باید مسئولیت آنها را نیز بپذیریم.

واقعیت درمانگر درمان را در زمان حال نگه می دارد آنها قبول دارند که ما نتیجه ی گذشته خود هستیم ولی معتقدند ما قربانی گذشته نیستیم مگر اینکه خودمان این روال را انتخاب کرده باشیم، البته آنها گذشته را بطور کامل رد نمی کنند و اگر درمانجویی بخواهد در مورد موفقیت ها و روابطش در گذشته صحبت کند به آنها گوش می دهند زیرا ممکن است در زمان حال کمک کننده باشند و وقتی درمانجو شروع به صحبت از شکست هایش در گذشته می کند درمانگر به او گوش می دهد ولی در اولین فرصت یادآور می شوند که آنچه که اتفاق افتاده تمام شده و نمی توان آنرا تغییر داد.

هدف اصلی واقعیت درمانی کمک به درمانجویان برای ایجاد ارتباط یا ارتباط مجدد با افرادی که خودشان انتخاب کرده اند است علاوه بر این به آنها کمک می کنند تا راه های بهتر ارضا کردن سایر نیاز های خود از جمله نیاز به قدرت یا پیشرفت آزادی  یا استقلال و تفریح را یاد بگیرند.

منبع:http://sayederazavi.blogfa.com/post/6
در کتابخانه کیانا موجود است: بلی

تهیه کننده سند: فرحناز

نظرات بازدید کنندگان    

آپارتمان A4A: طراحی سئو